RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Aktualności

Malediwy jako jeden z najbezpieczniejszych kierunków turystycznych w czasie pandemii.

11 Marca 2020 WHO ogłosiło wybuch globalnej pandemii COVID-19. Malediwy zgłosiły swój pierwszy przypadek zachorowania 7 marca 2020 r. Od tego czasu łączna liczba przypadków to 15 858, 14 128 osób ozdrowiałych oraz jedynie 51 zgonów (dane na dzień 01/02/2021). Granice Malediwów zostały ponownie otwarte dla turystów w dniu 15 lipca 2020 i niezmiennie do dziś można tam podróżować. Jak łatwo możemy, wywnioskować patrząc na powyższe liczby, Malediwy całkiem dobrze radzą sobie z pandemią, która w niektórych zakątkach świata zdaje się być nie do opanowania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej systemowi zdrowotnemu oraz ostrzeżeniom panującym w tym kraju, które przyczyniły się do łatwiejszego panowania nad COVID-19. 

1. Przed wylotem

- wszyscy turyści muszą mieć potwierdzoną rezerwację w zarejestrowanym obiekcie turystycznym,

 

- turyści muszą posiadać negatywny wynik testu PCR na COVID-19

2. Test PCR

Wymagania:

- próbkę do testu PCR należy pobrać nie wcześniej niż 96 godziny przed planowanym lotem (chyba, że dana linia lotnicza wymaga inaczej)

- dzieci poniżej pierwszego roku życia są zwolnione z testu na COVID-19,

- jeśli planują Państwo tranzyt podczas podróży, wstępny test PCR będzie ważny do 24 godzin,

- jeśli transfer będzie trwał dłużej niż 24 godziny wtedy należy powtórzyć test PCR

 

Dokument z wynikiem testu PCR powinien zawierać: 

Nazwisko pasażera, nr paszportu, nazwę i adres laboratorium badawczego, rodzaj testu (PCR), datę i godzinę pobrania próbki, wynik testu. Następnie test należy przesłać za pośrednictwem IMUGA (https://imuga.immigration.gov.mv/) nie wcześniej niż 24 godzin przed przylotem na Malediwy. Dodatkowo należy zabrać wynik testu ze sobą na lotnisko w wersji papierowej. 

 

Szczepionki:

Wszyscy podróżni, nawet zaszczepieni podwójną dawką, muszą posiadać negatywny wynik testu PCR przed wylotem.

3. Na lotnisku

Przylatując do lotniska w Male obowiązkowo każdy podróżujący musi okazać dokument z negatywnym wynikiem testu PCR na COVID-19. Próbka wymazu musi zostać pobrana nie wcześniej niż 96 godzin przed wylotem (chyba, że linie lotnicze wymagają inaczej). Na miejscu trzeba liczyć się z kontrolami temperatury i dodatkowymi procedurami kontrolnymi np. przeprowadzenie wyrywkowego badania na COVID-19 (bez dodatkowych kosztów turysty). Na terminalu przylotów wszyscy muszą nosić maski oraz zachować bezpieczną odległość. Przed wejściem na lotnisko należy przeprowadzić dezynfekcję rąk. Na lotnisku zostały również utworzone specjalne punkty kwarantanny, aby izolować osoby z podejrzeniem COVID-19. Osoby, u których zostały zaobserwowane objawy (gorączka, kaszel, duszności, ból gardła lub katar) zostaną zbadani przez lekarza oraz poddani testowi PCR (na koszt osoby podróżującej).

Zasady obowiązują od 16 grudnia 2020.

 

4. Ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny panujące w kraju

Osoby podróżujące transportem wodnym jak również transportem publicznym (np. autobusem) w nim oraz poza nim muszą nosić maski, oraz zachowywać odstęp. Należy również dezynfekować ręce przed wejściem oraz przed wyjściem z pokładu. W transporcie powinna być podana maksymalna ilość przewożonych osób. W przypadku podróży hydroplanem należy, zachować odstęp 2 metrów w kolejce a miejsca powinny być z góry wyznaczone. Środki higieny jak w przypadku powyższych transportów. Powyższe standardy obowiązują również w przestrzeni publicznej oraz w miejscach zamkniętych przez cały pobyt turysty na Malediwach. Dodatkowo maski muszą być używane w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego. Podczas kichania lub kaszlu należy zakrywać nos i usta oraz używać chusteczek higienicznych, które następnie należy wyrzucić do zamkniętego kosza na śmieci oraz zdezynfekować ręce. Ministerstwo Zdrowia Malediwów zaleca również pobranie aplikacji „TraceEkee”, która umożliwia śledzenie ilości osób w danym miejscu oraz sprawdzanie temperatury raz dziennie (termometry powinny być dostępne w obiektach noclegowych wynajmowanych przez turystę).

W wielu miejscach można zaobserwować grafiki lub filmiki, które przypominają o panujących zasadach.

 

MALEDIWY - Grafiki, które można znaleźć w miejscach publicznych, hotelach i stronach internetowych
Myj ręce - grafika, którą można znaleźć w miejscach publicznych, hotelach na Malediwach i stronach internetowych
MALEDIWY - Grafiki, które można znaleźć w miejscach publicznych, hotelach i stronach internetowych
Zachowaj dystans - taką grafikę można znaleźć w miejscach publicznych, hotelach na Malediwach i stronach internetowych
5. Restrykcje panujące w hotelach (Hotel W Maldives)

Poniżej przedstawiamy podstawowe restrykcje panujące w hotelach na podstawie hotelu W Maldives. Obecnie w żadnej restauracji nie są serwowane posiłki w formie bufetu. Hotel posiada aplikację mobilną (Marriott Bonvoy) za pośrednictwem, której można dokonać odprawy i odebrać klucze, zgłosić zamówienie, które obsługa hotelowa dostarczy bezpośrednio pod drzwi pokoju/willi. Wszystkie opuszczone pokoje będą puste przez minimum 24 godziny zanim, pojawią się nowi goście. Hotel zwiększył częstotliwość czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń publicznych (szczególnie miejsc często uczęszczanych) oraz pokoi. Obsługa obiektu zobligowana jest do noszenia masek, rękawiczek oraz zachowania dystansu społecznego. Miejsca takie jak: fitness center, biblioteka czy spa pozostają przez cały czas otwarte z ograniczoną liczbą osób, obowiązek noszenia maski, niekiedy z wymaganą wcześniejszą rezerwacją. Na plaży, w restauracji i barach oraz podczas uprawiania sportów wodnych zaleca się zachowanie dystansu społecznego. 

Ponadto w całym hotelu znajduje się grafika oraz opisy przypominające gościom o codziennej higienie, utrzymaniu dystansu społecznego, ograniczeniu obłożenia, zmniejszeniu liczby miejsc restauracji.

Grafika przypominająca o zasadach higieny w obiektach hotelowych
6. Opieka medyczna i szpitale na Malediwach (zdjęcia + filmik)

Malediwy są krajem, który wydaje 26.6% swojego budżetu na zdrowie. Niedawno powstały szpital Tree Top (Male) to jeden z nielicznych szpitali wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i bardzo zaawansowaną technologię. Wymagało to inwestycji o ponad 100 milionów dolarów. Oprócz głównych szpitali w Male, każdy atol posiada jeden szpital a większość resortów kliniki lub prywatnych lekarzy.

Na walkę z COVID-19 Bank Światowy przekazał 7,3 miliona dolarów dla Malediwów. Te pieniądze przeznaczone są na pilne potrzeby zdrowotne, zakup środków ochrony indywidualnej, zwiększeniu możliwości testowania, wzmocnieniu ośrodków intensywnej terapii, wspieraniu szpitali w utrzymaniu podstawowych usług i szkoleniu personelu medycznego w zakresie radzenia sobie z pozytywnymi przypadkami COVID-19.

Szpitale, ośrodki medyczne oraz obiekty publiczne starają się również podnosić świadomość obywateli na temat samej pandemii jak i tego jak każdy obywatel może pomóc w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się wirusa poprzez codzienne przestrzeganie restrykcji.

Filmiki do obejrzenia najnowszego szpitala na Malediwach Tree Top:

Szpital na Malediwach Tree Top
Kolejny filmik ze szpitala na Malediwach - Tree Top
Podsumowanie:

Jak widać Malediwy na dzień dzisiejszy radzą sobie dobrze z panującą pandemią COVID-19. Rząd tego małego wyspiarskiego kraju podjął szybkie działania wstępne - ograniczył przyjazdy turystów, zamknął kurorty, biura, szkoły, a nawet meczety. Dodatkowo pomoc Banku Światowego przyczyniła się do sytuacji, w której znajdują się Malediwy. Na ten moment rząd koncentruje się teraz na powstrzymywaniu i leczeniu, śledzeniu sytuacji  i rozszerzaniu obiektów kwarantanny. Taki mały kraj jak Malediwy, nie może pozwolić sobie na większą ilość zachorowań czy ponowny lockdown (zamknięcie granic i wszystkich przestrzeni publicznych), ponieważ może zostać dotknięty np. niedoborem dostaw.

wróć

Social Media
Blog
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.