Aruba i Curaçao - praktyczne informacje

Dla podróżujących: Aruba i Curaçao ceny, waluta – informacje praktyczne

Powierzchnia: Aruba - 179km2, Curacao – 444km2

Stolica: Aruba – Oranjestad, Curacao - Willemstad

Liczba ludności: Aruba – 109 tys. mieszkańców, Curacao – 150 tys. mieszkańców

Język: holenderski, angielski, hiszpański, niemiecki oraz miejscowy język papiamento, który jest mieszanką języka hiszpańskiego, holenderskiego i dawnych języków lokalnych.

Religia: katolicyzm, protestantyzm

Strefa czasowa: GMT –4

Waluta: Aruba – florin arubański (AWG), Curacao – gulden antylski (ANG) Ze względu na to, że większość turystów pochodzi z USA, to wszędzie można płacić również amerykańskimi dolarami.

Prąd: Na Arubie i Curacao w gniazdkach płynie prąd 127 V, 50Hz, a wtyczki są typu amerykańskiego, chociaż czasami zdarzają się te europejskiego typu. Adaptery są powszechnie dostępne. 

Numer kierunkowy: Aruba +297, Curacao +599

Wizy i paszporty: Zarówno przy wjeździe na Arubę czy Curacao obywatele polscy nie potrzebują wizy. Jest to terytorium zależne Królestwa Niderlandów i można tam wjechać na podstawie ważnego paszportu do 90 dni.

Bezpieczeństwo: Jak w każdym kraju należy zachować zdrowy rozsądek i uważać na kieszonkowców, jednakże wyspy ABC (Aruba, Bonaire, Curacao) należą do miejsc bardzo bezpiecznych.

Sczepienia: Nie ma obowiązkowych szczepień wymaganych przy wjeździe na Arubę i Curacao, jednakże przed wyjazdem można wykonać zalecane szczepienia oraz zabrać ze sobą potrzebne środki farmaceutyczne. Wśród zalecanych szczepień znajdują się szczepienia na: błonicę/tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera. Przede wszystkim należy zachować podstawowe środki higieny, oraz wykluczyć spożycie zakażonej wody lub żywności.

Transport: Najlepszym sposobem na podróżowanie po wyspach jest samochód. Ze względu na małą powierzchnię obu wysp możemy się w błyskawiczny sposób po nich przemieszczać. Liczne firmy transportowe oferują swoje usługi transportowe, głównie są to busy i autobusy.

Prywatne firmy zajmują się głównie organizowaniem wycieczek i transportem z i na lotnisko. Na Arubie publiczne autobusy kursują przeważnie w okolicach Oranjestad i w rejony hoteli na zachodnim wybrzeżu. Na Curacao istnieją dwa środki publicznego transportu i są to autobusy zwane „Konvooi”, które kursują na dłuższych trasach, oraz mniejsze busy dla około 9 osób, które kursują w większości zurbanizowanych regionów Curacao.

Co ubrać: Pogoda jest przez większość roku upalna, tak więc należy się zaopatrzyć w przewiewną odzież, oraz balsamy i olejki do opalania z mocnym filtrem UV. Europejska jasna karnacja nie jest przyzwyczajona do tak mocnego słońca. Należy również pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy i przewiewnym obuwiu.

Ambasada Polski: Na terenie wysp ABC nie ma polskiej ambasady. Najbliższa Polska placówka dyplomatyczna znajduje się na terenie Wenezueli w Caracas, do której należą również pozostałe Wyspy Karaibskie:

Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
tel.: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
fax: (00-58 212) 992 21 64
e-mail: ambcarac@cantv.net; consul.ambasada@cantv.net,
caracaskonsul@op.pl
caracas.msz.gov.pl

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij