RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Blog

Meksyk - lista najciekawszych atrakcji turystycznych na Jukatanie

Jukatan ma wszystko to, czego potrzeba, by rozkochać się w Meksyku – niebiańskie plaże, ruiny mistycznej cywilizacji Majów i Tolteków, kolonialne kolorowe miasta czy niesamowite krasowe studnie zwane cenotes. Wycieczka do Meksyku na Półwysep Jukatan to historia, kultura i natura w jednym miejscu! W tym artykule pokażemy dlaczego warto wybrać się na wakacje na Półwysep Jukatan.

Zjednoczone Stany Meksyku jak brzmi oficjalna nazwa państwa Meksyk to kraj tak rozległy, różnorodny i bogaty kulturowo, że jego odkrywanie polecamy podzielić na kilka wyjazdów. Eksplorację najlepiej rozpocząć od najbardziej znanego regionu jakim jest Półwysep Jukatan.

El Castillo - majańskie ruiny w Tulum
Meksyk – gdzie leży Jukatan?

Półwysep Jukatan rozciąga się poprzez terytorium Meksyku, Belize i Gwatemali. Jego meksykańska część (największa z wszystkich) obejmuje trzy stany: Quintana Roo na wschodzie, Yucatan w centralnej i północnej części oraz Campeche na zachodzie półwyspu. Oblewają go wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.

Kiedy jechać na Jukatan?

Meksykańskie wakacje na Jukatanie można spędzić praktycznie przez cały rok. Półwysep charakteryzuje się pogodą podobną do tej na Karaibach, a więc wysokimi całorocznymi temperaturami, małą liczbą deszczowych dni od grudnia do kwietnia oraz większymi opadami w miesiącach od maja do listopada. Deszcze są intensywne, lecz krótkotrwałe i występują najczęściej późnym popołudniem lub wieczorami. Pod koniec lata (sierpień, wrzesień) istnieje ryzyko wystąpienia huraganów. Zdarzają się one raz na kilka lat a infrastruktura hoteli jest przygotowana na tego typu zjawiska pogodowe.

Dlaczego warto spędzić wczasy w Meksyku na Jukatanie?

Jukatan ma wszystko to, czego potrzeba, by rozkochać się w Meksyku – niebiańskie plaże, ruiny mistycznej cywilizacji Majów i Tolteków, kolonialne kolorowe miasta Meksyku czy niesamowite krasowe studnie zwane cenotes. Wycieczka do Meksyku na Półwysep Jukatan to historia, kultura i natura w jednym miejscu! Na fanów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu czekają plażowanie, pływanie w cenotach, nurkowanie przy rafach koralowych, spacery po dżungli i odwiedziny w licznych rezerwatach przyrody. Dla spragnionych zgłębiania nowej kultury są wizyty w licznych strefach archeologicznych i kolonialnych miasteczkach. A jeśli poszukujecie odrobiny szaleństwa koniecznie odwiedźcie parki rozrywki np. Xcaret czy Xoximilco lub wybierzcie się do sławnej dyskoteki Coco Bongo.

Meksyk wycieczki fakultatywne na Półwyspie Jukatan

Podróż po półwyspie może obfitować w różnego rodzaju atrakcje. W ciągu jednego dnia możecie odwiedzić majańskie ruiny, wykąpać się w świętych cenotach, popływać łódką w rezerwacie przyrody w poszukiwaniu flamingów oraz zjeść lunch w jednym z kolonialnych miasteczek. Nasze biuro podróży oferuje zarówno kilkudniowe wycieczki objazdowe, jak również jednodniowe eskapady w głąb lądu. Wycieczki fakultatywne odbywają się w formie grupowej lub możemy zorganizować je w formie indywidualnej w towarzystwie polskiego przewodnika na wyłączność. Jeśli lubicie dużo zwiedzać i każdego dnia nocować w innej miejscowości mamy dla was 3-dniowe, 5-dniowe i 7-dniowe wycieczki objazdowe ze sprawdzonym programem zwiedzania wszystkich najważniejszych perełek Jukatanu. Jeżeli natomiast wolicie jednego dnia poleniuchować na plaży a kolejnego dnia wybrać się na wycieczkę – nie ma najmniejszego problemu! Każdy program zwiedzania możemy dopasować indywidualnie do potrzeb i zainteresowań naszych Klientów.

Atrakcje turystyczne Jukatanu

Miejsca godne odwiedzenia możemy podzielić na kilka grup: strefy archeologiczne, kolonialne miasteczka, rezerwaty biosfery, wyspy Jukatanu oraz cenoty.

Strefy archeologiczne

       Chichen Itza to kolebka cywilizacji Majów i Tolteków oraz jedna z najczęściej odwiedzanych stref archeologicznych w całym Meksyku. Ruiny w 1988 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO a w 2007 roku ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata. Na miejscu do zobaczenia jest symbol Jukatanu, sławna Piramida Kukulkana – Świątynia Zamek. To tu dwa razy do roku podczas zrównania dnia i nocy można zaobserwować jak padający cień układa się w postać pełzającego po piramidzie węża. Kolejne godne uwagi budowle to Obserwatorium Astronomiczne, Świątynia Jaguara, Świątynia 1000 Kolumn, Świątynia Wojowników, Święta Studnia, największe na całym obszarze Mezoameryki boisko do gry w pelotę, Platforma Czaszek czy Klasztor Mniszek. W Chichen Itza warto jest zakupić pamiątki, ponieważ są one najtańsze na całym Jukatanie.

    Coba to bardzo rozległa strefa archeologiczna ukryta w jukatańskiej dżungli; znajduje się tu około 6 tysięcy majańskich budowli. Zalecane jest wypożyczenie roweru lub rikszy z kierowcą, by eksplorować całe ruiny. Najważniejszą budowlą jest Wielka Piramida - Nohoch Mul; jest to najwyższa piramida na całym Jukatanie, mierzy 42 metry i można się na nią wspiąć, by podziwiać widoki na okolicę. Godne zobaczenia są również boisko do gry w pelotę oraz Zespół Malowideł.

    Ek Balam – miasto Czarnego Jaguara. Odkryte w 1997 roku ruiny miasta Majów otoczone są dżunglą i przyciągają bogatą ornamentyką, rzeźbami, malowidłami i stiukami. Przy głównym placu znajdują się Akropol z Piramidą Wież i słynnym wizerunkiem szczęk jaguara, Platforma Steli, Łuk Triumfalny, Rotunda czy Dom Bliźniaczy i boisko do gry w pelotę.

Chichen Itza, Piramida Kukulkana
Chichen Itza, Piramida Kukulkana
Ek Balam, Acropolis
Ek Balam, Acropolis

     Uxmal strefa archeologiczna Majów w stylu Puuc wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z najpiękniejszych pod względem architektonicznym stref na całym Jukatanie i przykład szczytowych osiągnięć sztuki i architektury Majów. Rozmieszczenie budowli ma ścisły związek z obliczeniami astronomicznymi. Do zobaczenia bogato zdobione budowle, rzeźby i tajemnicze korytarze min. Piramida Wróżbity, Pałac Namiestnika, Klasztor Mniszek, Gołębnik, Wielka Piramida i boisko do gry w pelotę. W przeciwieństwie do innych majańskich miast, w Uxmal nie ma żadnych cenot; woda była gromadzona w specjalnie zaprojektowanych cysternach

    Tulum trzecie najchętniej odwiedzane prekolumbijskie ruiny w całym Meksyku (po Chichan Itza i Teotihuacan). Tulum w języku Majów zwane Zama, co oznaczało świt lub poranek. To jedyne miasto Majów zbudowane nad brzegiem morza. Sławne ruiny El Castillo malowniczo położone na 12 metrowym klifie są wizytówką współczesnego Tulum i górują nad karaibskim wybrzeżem.  Zwiedzanie proponujemy rozpocząć właśnie tam. Następnie warto odwiedzić Świątynię Fresków, Świątynię Zstępującego Boga, Świątynię Boga Wiatru, Dom Kolumn, Dom Halach Uinic, Dom Chultun.

     Becan to kolejne majańskie ruiny warte odwiedzenia. Budowle utrzymane w stylu Rio Bec, przyozdobione są maskami przedstawiającymi różne bóstwa. Miasto otoczone było fosą i prowadziło do niego siedem mostów. Dzisiejsze ruiny podzielone są na trzy główne strefy, A, B i C z licznymi budowlami jak obserwatorium astronomiczne, pałace, kompleks świątyń czy boisko do gry w pelotę.

    Mayapan prekolumbijskie ruiny miasta, które było polityczną stolicą Majów. Ośrodek zbudowano na podobieństwo Chichen Itza, ale o mniejszych rozmiarach. Znajdziemy tu Piramidę Kukulkana, gdzie również można obserwować podczas przesilenia wiosennego i zimowego cień Pierzastego Węża. Ponadto liczne cenoty, Salę Fresków, Obesrwatorium Astronomiczne, Salę Maszkaronów z maskami boga Chaca, Świątynię Malowanych Nisz i pozostałości po licznych piramidach, ołtarzach i platformach. Zobaczymy tu również mnóstwo stiukowych płaskorzeźb oraz kolorowe naścienne malowidła

Uxmal, Piramida Wróża
Uxmal, Piramida Wróża
Strefa archeologiczna Tulum
Strefa archeologiczna Tulum
Kolonialne miasteczka

    Campache miasto piratów i konkwistadorów, wpisane w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest stolicą regionu o tej samej nazwie. Piękna Starówka z kolorowymi kolonialnymi budynkami zachęca do nieśpiesznych spacerów. Do zobaczenia także pozostałości murów obronnych z bramami i bastionami oraz podziemne korytarze i kryjówki, gdzie lokalna ludność ukrywała się przed piratami. Można tu również podziwiać cudowne zachody słońca. To warowne miasto jest świetnym przykładem miasta-portu z okresu hiszpańskiej ekspansji w Nowym Świecie.

    Valladolid miasto należy do projektu tzw. Pueblos Magicos, czyli Magicznych Miast Meksyku, który ma za zadanie promować najciekawsze i najpiękniejsze meksykańskie miejscowości, pełne lokalnego folkloru, kultury i historii. Jest to drugie pod względem wielkości miasto stanu Jukatan. Valladolid słynie z pięknych kolonialnych budynków, które zostały zbudowane na ruinach wyburzonego miasta Majów. W czasach konkwisty było zamieszkałe całkowicie przez Hiszpanów a Majowie mieli zakaz poruszania się po ulicach pod groźbą śmierci. Warto zwiedzić kościół San Bernardino de Siena i klasztor – uważane za najstarsze chrześcijańskie budowle na Jukatanie, Zocalo, Palacio Municipal z muralami przedstawiającymi historię Majów, katedrę San Gervacio i miejski park. Warto tez odwiedzić lokalne sklepiki z ręcznymi wyrobami, by zakupić oryginalną pamiątkę z wyjazdu.

    Merida stolica Jukatanu, nazywana Białym Miastem lub Paryżem Meksyku. To duże, kolonialne miasto zbudowane na ruinach dawnego miasta Majów T’ho. Starówka jest trzecią, co do wielkości w oby Amerykach – po Mexico City i Hawanie. Do zobaczenia Plaza Mayor, katedra San Ildefonso, Pałac Miejski, Pałac Rządowy, Dom de Montejo oraz okazałe rezydencje sizalowych baronów przy Paseo de Montejo – ulicy, od której miasto zwane jest „Paryżem Nowego Świata”.

    Izamal nazwa oznacza ‘rosę z nieba’; inaczej zwane też Żółtym Miastem za względu na przyozdobienie fasad większości budynków właśnie kolorem żółtym. To kolonialne miasto zbudowano na dawnej osadzie Majów, dlatego do dziś w jego obrębie można znaleźć pozostałości po 12 piramidach. Warto zwiedzić klasztor i kościół Franciszkanów, gdzie znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II. To w tym miejscu nasz papież spotkał się z meksykańskimi Indianami i tu odprawił mszę. Legenda głosi, że w podzięce za wizytę mieszkańcy pomalowali całe miasto na papieski żółty kolor. Warto wynająć pięknie udekorowaną dorożkę konną i w ten sposób pozwiedzać miasto. Izamal to także stolica wyrobu mezcalu. Miasto bierze udział w programie Pueblos Magicos.

    Chetumal to stolica stanu Quintana Roo. Jest to dawna siedziba majańskich wodzów i teren, gdzie Majowie przez dłuższy czas stawiali opór hiszpańskim konkwistadorom. Warto zwiedzić Muzeum Kultury Majów, gdzie poznamy rozwój kultury Majów oraz ich życie codzienne.

Starówka w Capmache
Starówka w Capmache
Valladolid, kościół San Servasio
Valladolid, kościół San Servasio
Merida, Pałac Canton
Merida, Pałac Canton
Izamal
Izamal
Rezerwaty biosfery

    Sian Ka’an najbardziej znany meksykańskirezerwat przyrody wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy w nim lasy namorzynowe, bagna, cenoty, plaże, rafy koralowe, stanowiska archeologiczne i różnorodną faunę z ptactwem wodnym, rybami, mięczakami, owadami, i gadami w tym żółwie, krokodyle i delfiny. Zwiedzając park warto wybrać się w rejs łodzią, by podziwiać bogatą różnorodność roślin i zwierząt a do parku możemy dostać się samochodami terenowymi. W tłumaczeniu Sian Ka’an oznacza miejsce, gdzie rodzi się niebo – i nie jest to przesadzona nazwa. Dla miłośników cudów natury to obowiązkowy punkt podczas wakacji w Meksyku.

    Rio Lagartos rezerwat biosfery, raj dla wielbicieli ornitologii, gdzie możemy obserwować min. różowe flamingi, czaple, pelikany, kormorany, ale również żółwie, krokodyle i ostronosy. Rezerwat zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków oraz ssaki, gady, płazy i ryby. Podczas wyprawy do rezerwatu koniecznym przystankiem jest laguna Las Coloradas, gdzie spotkamy przepiękne różowe flamingi. Las Coloradas to saliny, które służą do pozyskiwania soli z morskiej wody. W niektórych ze zbiorników żyją mikroorganizmy, dzięki którym woda uzyskuje niesamowity różowy kolor, który potęgowany jest błękitem nieba i bielą otaczających wodę grobli. Po zwiedzaniu zapraszamy na tzw. majańskie SPA – nacieranie ciała błotem borowinowym.

    Ria Celestun to kolejny rezerwat biosfery godny uwagi, gdzie możemy spotkać najliczniejsze kolonie różowych flamingów. Znajduje się on u ujścia największego basenu wód podziemnych na całym Jukatanie. Połączenie terenów wodnych i lądowych zapewnia piękne krajobrazy z wieloma gatunkami flory i fauny, wydmami, lasami mangrowymi, naturalnymi źródłami i basenami, co czyni to miejsce idealnym do rekreacji na świeżym powietrzu. Rejs łodzią po rezerwacie to niezapomniane przeżycie dla wielbicieli natury.

Rezerwat Biosfery Sian Kaan
Rezerwat Biosfery Sian Kaan
Rezerwat Biosfery Celestun
Rezerwat Biosfery Celestun
Wyspy Jukatanu

    Isla Mujeres - Wyspa Kobiet. Nazwa wywodzi się od czczonej tu przez majańskie kobiety bogini płodności i opiekunki kobiet Ixchel. Promy na Mujeres wypływają z portu w Cancun. Wyspę można eksplorować samodzielnie wypożyczając wózek golfowy i np. wybrać się na piękną plażę Playa Norte. Z dziećmi warto odwiedzić fermę żółwi Tortugranja lub popływać z delfinami. U wybrzeży wyspy znajduje się słynne podwodne muzeum sztuki MUSA. Ponad 450 zatopionych rzeźb można podziwiać z łodzi ze szklanym dnem, snurkując lub nurkując.

    Isla Contoy – Wyspa Pelikana, położona pomiędzy wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Można ją odwiedzić podczas jednej wyprawy na Wyspę Kobiet, która znajduje się w niedalekiej odległości. Tylko niewielki fragment wyspy jest udostępniony dla turystów; resztę powierzchni zajmuje jeden z najcenniejszych rezerwatów przyrody na Jukatanie, który jest królestwem ptaków, w tym fregaty wielkiej. W niewielkiej odległości od plaży znajduje się rafa koralowa z barwnym i bogatym życiem podwodnym. Ze względu na walory przyrodnicze wyspa wraz z przyległymi wodami została w 1998 roku przekształcona w Park Narodowy i zostały wprowadzone limity ilości odwiedzających to miejsce turystów do 200 osób dziennie. W wodach można spotkać żółwie karetta, rekiny wielorybie, delfiny, barakudy, płaszczki, 234 gatunki ryb i 17 gatunków raf twardych i 14 raf miękkich.

    Isla Cozumel – Wyspa Jaskółek. Największa z wszystkich wysp otaczających Półwysep Jukatan. Dostaniemy się na nią z portu w Playa Del Carmen. Na miejscu można wypożyczyć samochód i odwiedzić Farmę Pereł lub jedną z niebiańskich plaż np. Playa Chen Rio czy Playa El Cielo. Wyspa przede wszystkim jest idealnym miejscem do nurkowania przy rafie koralowej, która znajduje się blisko jej brzegów. W ofercie naszego biura znajdą Państwo całodzienne rejsy katamaranem na Cozumel ze snorkellingiem i wypoczynkiem na wyspie. Możemy również zaproponować kilkudniowy pobyt na wyspie w jednym z licznych luksusowych hoteli.

    Isla Holbox jest to wyspa idealna do wypoczynku i obserwacji przyrody. Znajdujące się tam kameralne, klimatyczne 4* hotele zapewniają rajski wypoczynek, w tym z All Inclusive. Po wyspie można poruszać się pieszo, rowerem, skuterem lub wózkiem golfowym; ruch samochodowy jest zabroniony, ponieważ wyspa jest częścią chronionego rezerwatu przyrody Yum Balam. Jeśli poszukujecie miejsca na romantyczny wyjazd tylko we dwoje lub chcecie wraz z rodziną odpocząć w spokojnej atmosferze to jest to idealne miejsce na udany urlop. A jeśli bardziej odpowiada wam rozrywkowa atmosfera kurortów położonych na Riviera Maya to wyspę możecie odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki na 3 wyspy: Isla Pajaros, Isla de la Pasion i właśnie Isla Holbox. Warto odwiedzić ten jeszcze nie tak bardzo skomercjalizowany skrawek raju.

Wyspa Holbox
Wyspa Holbox
Wyspa Cozumel
Wyspa Cozumel
Wyspa Mujeres
Wyspa Mujeres
Wyspa Contoy
Wyspa Contoy
Święte cenoty

Kolejną perełką tego regionu i meksykańską ciekawostką są niesamowite zjawiska krasowe zwane cenotes. Pod całym Półwyspem Jukatańskim rozciąga się system połączonych ze sobą podziemnych wód i jaskiń oraz około 30 tysięcy cenotów. Są to naturalne zbiorniki ze słodką, przejrzystą wodą, która filtrowana jest przez wapienne podłoże. Mogą mieć otwartą formę, gdzie woda widoczna jest na powierzchni lub mogą być zamknięte w jaskiniach. W wodach żyją endemiczne ryby i skorupiaki a w jaskiniach możemy podziwiać stalaktyty i stalagmity. Cenoty służyły Majom jako studnie skąd czerpali wodę pitną. Były to dla nich również mistyczne miejsca, gdzie łączyli się z zaświatami i składali ofiary dla bogów, stąd większość prekolumbijskich miast zbudowana jest właśnie wokół tych naturalnych świętych studni. W obecnych czasach niektóre cenoty wykorzystywane są rekreacyjnie, została wokół nich zbudowana infrastruktura (prysznice, toalety, szafki na ubrania), która pozwala na swobodną eksplorację tych pięknych wytworów natury. W cenotach możemy pływać, snurkować a także nurkować. Najsłynniejsza i zarazem największa krasowa studnia na Jukatanie to cenota Ik Kil położona w bliskiej odległości od Chichen Itza. Inne warte uwagi miejsca to zlokalizowane niedaleko miasteczka Valladolid cenota X’keken, cenota Samula i cenota Palomitas; odwiedzając Ek Balam warto zatrzymać się przy cenocie Xcanche; natomiast pomiędzy Playa Del Carmen a Tulum znajduje się cenota Jardines del Eden. Są to tylko niektóre z cenot wartych uwagi. Wizyty w świętych majańskich studniach są wplecione w programy wielu oferowanych przez nasze biuro wycieczek fakultatywnych.

Cenote Ik Kil
Cenote Ik Kil
Cenote Samula
Cenote Samula

Opisane powyżej miejsca i atrakcje to jedynie najważniejsze ‘must see’ Jukatanu. Wakacje w Meksyku na Półwyspie Jukatan to również, a może przede wszystkim, wypoczynek na niebiańskich plażach. Ciągnące się kilometrami białe, piaszczyste plaże i ciepłe, turkusowe wody morza karaibskiego to sprawdzony przepis na udany wypoczynek.

Wczasy na Jukatanie sprawią, że z pewnością rozkochacie się w Meksyku. Następnym razem proponujemy wycieczkę do Meksyku ze zwiedzaniem innych, niemniej ciekawych meksykańskich stanów takich jak Chiapas, Tabasco, Oaxaca czy Puebla, gdzie znajdują się między innymi takie perełki jak strefa archeologiczna w Palenque wpisana na listę UNESCO, wodospady Agua Azul, ogromne olmeckie głowy w Parque Museo La Venta, prekolumbijskie ruiny Monte Alban czy historyczne centrum miasta Puebla (UNESCO). Warto zwiedzić także stolicę państwa Mexico City z głównym miejskim placem Zocalo, odwiedzić pływające ogrody Xochimilco oraz wybrać się do ruin azteckiego miasta Teotihuacan, gdzie podziwiać możemy tajemniczą Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca. Ale to już materiał na kolejny artykuł.

wróć

Social Media
Aktualności
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.