RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Blog

Bahamy, czyli jak to się zaczęło?

Bahamy a dokładnie Archipelag Wysp Bahama leży na Oceanie Atlantyckim, na wschód od Florydy, w sąsiedztwie Kuby. Bahamy stanowią część Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Wyspy odkryte zostały podczas wypraw Krzysztofa Kolumba i przez wieki stanowiły terytorium podległe Hiszpanii a następnie Monarchii Brytyjskiej. Niepodległość uzyskały w drugiej połowie XX wieku. O Bahamach słyszał praktycznie każdy, pisano o nich książki, śpiewano piosenki, opowiadano legendy, zwłaszcza te związane z piratami. Bahamy składają się z ponad 700 wysp i wysepek z czego tylko 30 jest zamieszkanych... Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć? 

Wśród najpopularniejszych wysp znajdują się: New Providence, Andros, Wielkie Abaco, Wielkie Bahama, Wyspy Exuma, Cat Island czy Elethera. Stolicą całego archipelagu jest port Nassau, znajdujący się na wyspie New Providence. To właśnie tutaj mieszka ponad połowa ludzi żyjących na całym Archipelagu Wysp Bahama. Chcąc spędzić wakacje na Bahamach podróż z pewnością rozpoczniemy od wyspy New Prowidence, ponieważ właśnie to na tu znajduje się międzynarodowe lotnisko z najliczniejszą i najkorzystniejszą siatką połączeń lotniczych. Stąd też łatwiej dostać się na inne wyspy, korzystając z lokalnych, mniejszych przewoźników lotniczych, przepraw promowych i prywatnego transportu morskiego.  

Niezwykły klimat Archipelagu Wysp Bahama
Niezwykły klimat Archipelagu Wysp Bahama
Bahamy z lotu ptaka
Bahamy z lotu ptaka
Morskie opowieści, czyli krótka legenda o piratach

O piratach do dziś krążą niezwykłe legendy i każdy z nas z pewnością miał okazję usłyszeć nie jedną z nich. Oprócz legend stworzono serię ciekawych, przygodowych filmów, wśród których prym wiodą „Piraci z Karaibów”. To właśnie historia Czarnobrodego jest ściśle związana z Karaibami a jeszcze ściślej z samymi Bahamami i wyspą New Providence. Wedle legendy to właśnie na New Providence powstało Bractwo Wybrzeża skupiające najgorszym rzezimieszków, regeneratów i łajdaków, tworząc w ten sposób największe, nieformalne państwo pirackie. Było ono zarówno schronieniem jak i sprawnie działającą jednostką, w której opracowywano plany napadów, porwań i podziału łupów. W najlepszym momencie główny port New Providence, był w stanie pomieścić nawet 500 pirackich okrętów. Co ciekawe piraci mieli stworzony własny kodeks postępowania, za złamanie którego groziły bardzo surowe kary.

W Bractwie Wybrzeża, wyrosła i rozeszła się po całym świecie legenda Czarnobrodego. Jego pozycja szybko rosła w siłę, a w szczytowym momencie pod swoimi skrzydłami miał flotę liczącą cztery okręty i blisko 400 piratów. Jego przydomek wziął się od gęsto zarastającej twarz brody, która zaplatana była w oryginalne warkocze. Do tego podczas abordażu, Czarnobrody pojawiał się w chmurze czarnego dymu co dodatkowo nadawało wyjątkowości i strachu jego osobie. Czarnobrody wedle legend mimo poważnego wyglądu zginął dość młodo bo w wieku ok. 35 lat. W końcowym okresie życia uważany był za człowieka wręcz nieśmiertelnego, a co gorsza sam w to zaczął wierzyć. W chwili śmierci 5 postrzałów w klatkę piersiową i kilka ran kłutych nie było w stanie powalić go z nóg. Śmiertelne okazało się dopiero ścięcie głowy. Czarnobrody ukrył jeden z największych skarbów, który po dzień dzisiejszy nie został odnaleziony. Poszukiwacze skarbów doskonale o tym wiedzą, stąd historia Czarnobrodego jest wciąż żywą legendą, przekazywaną słownie, na piśmie jak również z postępem czasu na ekranach telewizyjnych. A zatem wybierając się na Bahamy to może Wam uda się odnaleźć ten wielki, zaginiony skarb.

Pirackie legendy
Bahamy, czyli wakacje w raju

Karaiby to jeden z tych regionów świata, który od zawsze kojarzony jest jako prawdziwy raj na Ziemi. Obok Malediwów, Hawajów, Seszeli czy Polinezji Francuskiej to właśnie Karaiby stanowią odzwierciedlenie miejsca na wakacje marzeń. Tutaj zaś wśród licznych krajów wchodzących w skład całego regionu wyróżniają się Bahamy, które mogą pochwalić się największą i najbardziej urozmaiconą liczbą wysp i wysepek, których doskonałym uzupełnieniem jest przepiękna rafa koralowa rozciągająca się pomiędzy nimi. Jeśli dodamy do tego kilometry białych plaż, cudownie turkusową wodę i idealnie wkomponowaną, dyskretną infrastrukturę turystyczną, otrzymujemy miejsce, prosto jak z pocztówki.

Bahamy stanowią miejsce wręcz idealne pod każdym względem, dlatego oferowane są na każdy rodzaj wypoczynku. Wedle powszechnej opinii wyspy doskonale sprawdzają się zarówno na wakacje rodzinne jak i na romantyczne podróżne. Nie przypadkowo stają się więc celem wielu podróży poślubnych czy samych ceremonii ślubnych. Równie często ta romantyczna a wręcz magiczna sceneria staje się świadkiem oświadczyn co nie może dziwić, bo ciężko wymarzyć sobie piękniejsze miejsce na to arcyważne pytanie: wyjdziesz za mnie? Jak widać niezależnie od celu naszej podróży, Bahamy z pewnością nie rozczarują, lecz staną się skarbnica niezwykłych wspomnień. 

Bahamy, najlepszy okres na wyjazd

Tak jak już zostało wspomniane Archipelag Wysp Bahama leży na Oceanie Atlantyckim w regionie Karaibów, na wschód od Florydy. Jest to obszar występowania klimatu podrównikowego, wilgotnego czego efektem są dwie zasadnicze pory roku warunkujące ruch turystyczny. Od maja do listopada występuje pora deszczowa a od grudnia do kwietnia pora sucha. Tutaj szczególną uwagę należy  zwrócić na porę deszczową kiedy to region ten często nawiedzają huragany. Średnia temperatura w okresie zimy wynosi 21 stopni, kiedy latem jest to już 27 stopni. 

Średnia temperatur na Bahamach
Dzienne nasłonecznienie na Bahamach
Średnia temperatur wody na Bahamach
Średnia opadów na Bahamach
Wyspy Bahama, magia dziesiątek wysp

Archipelag Wysp Bahama liczy ponad 700 wysp i wysepek. Oczywiście wiele z nich jest niedostępnych, nie wspominając już o tym, że nie są nawet zamieszkane. Jednak jeśli  wybieramy się w ten przepiękny region już na etapie planowania warto zgłębić wiedzę na temat tego, co dana wyspa może nam zaoferować. Bo nawet jeśli nie stanie się ona dla nas miejscem pobytu, to może odwiedzimy ją w ramach jednej z wycieczek fakultatywnych. Oczywiście w kwestii wyboru wyspy warto porozmawiać ze specjalistą z biura podróży, który nawet jeśli nie miał okazji być na każdej z proponowanych wysp to z pewnością posiada w tym zakresie kompletną wiedzę. Poniżej przedstawiamy wyspy, które są najbardziej charakterystyczne i cieszą się największym zainteresowaniem. 

Uroki wysp Bahama
Wyspa Andros

Wyspa Andros to przede wszystkim raj dla wszystkich miłośników fauny i flory. To jedna z najbardziej zielonych wysp całego archipelagu. Bujny tropikalny las, skrywający prawdziwe bogactwa, to idealne miejsce dla osób kochających bliskość natury. Do tego świetnym uzupełnieniem części lądowej pozostaje cudowna rafa koralowa rozciągająca się u jej wybrzeży. Tysiące kolorowych ryb, koralowców i wszelkich stworzeń morskich tworzą niezwykłą scenerią. To również miejsce licznego występowania żółwi morskich. 

Zielona wyspa Andros
Zielona wyspa Andros
Wyspa Andros to miejsce występowania żółwi morskich
Wyspa Andros to miejsce występowania żółwi morskich
Wyspa Abacos

Wyspa Abacos to wyspa szczególnie bliska żeglarzom. Ze względu na liczne regaty organizowane u jej wybrzeży nazywana jest wyspą żeglarzy. To jednak tylko jeden z powodów, dzięki któremu wyspa jest tak chętnie odwiedzana. Często organizowane są tu różnego rodzaju festiwale oraz wydarzenia i imprezy kulturalne, które dzięki swej popularności ściągają rzesze uczestników jak i postronnych obserwatorów. Na wyspie panuje wyjątkowa atmosfera, która w połączeniu z pięknymi zatokami i wielobarwnymi łodziami rybackimi, tworzy naprawdę niepowtarzalny klimat

Żeglarska wyspa Abacos
Żeglarska wyspa Abacos
Wyspa Abacos z lotu ptaka
Wyspa Abacos z lotu ptaka
Wyspa Wielka Inagua

Wyspa Wielka Inagua to kolejna z niepowtarzalnych wysp tym razem ze względu na liczne występowanie flamingów. Wedle różnych szacunków jest tu ich ponad 80 tysięcy, a wsypa stanowi ich naturalny dom. Dzięki temu łatwo zrozumieć dlaczego flaming uważany jest za narodowe zwierzę Bahamów. Jednak flamingi to nie jedyne ptaki które zamieszkują bądź odwiedzają Wielką Inaguę. Podobno łącznie można zaobserwować tu ok. 140 różnych gatunków ptaków. Z tego względu wyspa jest częstym celem podróży ornitologów nawet z najdalszych zakątków Ziemi.

Wyspy Exuma

Wyspy Exuma to z kolei odzwierciedlenie prawdziwego raju. To miejsce idealne dla osób kochających plażowanie i kąpiele morskie. A że w tym wypadku mamy do czynienia z ponad 300 wysepkami z pewnością każdy znajdzie tu swój własny skrawek ziemi. Lazurowa woda, palmy i biały, pudrowy piasek to chyba najlepsza wizytówka Wysp Exuma. Jeśli dodamy do tego możliwość nurkowania na pobliskiej rafie, obraz rajskich wakacji staje się faktem. Exumas słyną jeszcze z jednej rzeczy. A mianowicie na wyspie Big Major Cay żyją liczne stada świń, które stanowią jedną z największych atrakcji nie tylko tej wyspy ale i całych Bahamów. Świnie przyzwyczajone są do obecności ludzi, a wręcz nawet czekają na ich towarzystwo z nadzieją na łatwą przekąskę.

Flamingi, jeden z symboli Bahamów
Flamingi, jeden z symboli Bahamów
Plaża świń na jednej z dzikich plaż Bahamów
Plaża świń na jednej z dzikich plaż Bahamów
Wyspa Wielka Bahama

Wyspa Wielka Bahama to jedna ze zdecydowanie najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych wysp całego archipelagu. Jest czwartą co do wielkości wśród wszystkich wysp ale obok New Providence to właśnie tu skupia się większość ruchu turystycznego. Taka sytuacja nie może jednak dziwić bo każdy znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od pięknych plaż i znanych kurortów, które gwarantują atrakcje i rozrywkę o każdej porze dnia i nocy, skończywszy na faunie i florze, której bogactwa jest tu pod dostatkiem. Warto tylko nadmienić, że na wyspie znajdują się aż 3 parki narodowe: Lucayan National Park, Peterson Cay National Park oraz Rand Nature Centre. Obok parków największą sławą cieszy się zespół jaskiń podwodnych uznawanych za jedne z największych i najpiękniejszych na świecie.

Wyspy Eleuthery i Cat

Wyspy Eleuthery i Cat to jedne z mniej znanych i raczej rzadziej odwiedzanych wysp. W tym wypadku, może to jednak stanowić wielką zaletę, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy wszystko co mają do zaoferowania. Z pewnością największe uznanie znajdą wśród turystów aktywnie spędzających czas, szczególnie miłośników wędrówek i nurkowania. Zwiedzanie okolicznych jaskiń skutecznie wypełni większość czasu. Oczywiście po części aktywnej przyjdzie czas na relaks, zażywając kąpieli zarówno oceanicznych jak i słonecznych, a następnie odpoczywając pod palmami kokosowymi i licznymi drzewami cytrusowymi.

Wyspa Mayaguana

Wyspa Mayaguana to z kolei jedna z najbardziej oddalonych wysp całego archipelagu. Z pewnością ma to duży wpływ na fakt, że jest również jedną z najrzadziej odwiedzanych. To z kolei gwarantuje duży spokój wszystkim którzy zdecydują się tu przybyć. Innym czynnikiem wpływającym na mały ruch turystyczny jest z pewnością dość słabe rozwinięcie infrastruktury turystycznej i jej towarzyszącej. Zdecydowanie łatwiej tu o mały hostel niż luksusowy hotel. Warto dodać, że wyspę zamieszkuje endemiczny gatunek iguany o nazwie Arawak. Często, to właśnie tą nazwą tytułowana jest też cała wyspa.

Piękno Grand Bahama
Piękno Grand Bahama
Iguany na wyspach Bahama
Iguany na wyspach Bahama
Wyspa New Proivdence

Wyspa New Proivdence to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych wysp Bahama. Jest największa i najbardziej zaludniona. To tu znajduje się stolica kraju – Nassau. Na wyspie znajduje się również główne lotnisko całego archipelagu, generujące największą ilość połączeń międzynarodowych. New Providence posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Nie brakuje tu hoteli o bardzo wysokim standardzie, licznych luksusowych marek. Kasyna, kluby nocne, restauracje, kawiarnie, pola golfowe w zasadzie wszystko to, co oferuje turystyka na najwyższym poziomie. Wyspa praktycznie nie zwalnia, tętniąc życiem 24h na dobę. Jeśli szukacie miejsca na miarę wakacji marzeń to z pewnością New Providence jest warte rozważenia.

Nassau, czyli stolica wyspy New Proivdence
Nassau, czyli stolica wyspy New Proivdence
Hotel Atlantis w Nassau
Hotel Atlantis w Nassau
O czym warto pamiętać jadąc na wakacje na Bahamy?

Wizy - obywateli Polski wybierając się na Bahamy nie mają obowiązku posiadania wizy wjazdowej. W momencie przekroczenia granicy paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. 

Szczepienia – nie są wymagane, żadne obowiązkowe szczepienia.

Język – językiem zarówno urzędowym jak i powszechnie stosowanym jest język angielski. 

Waluta – na Bahamach obowiązuje dolar bahamski (BSD). Przykładowe ceny produktów i usług przedstawiają się następująco: obiad w tradycyjnej restauracji, cena od ok. 10 BSD, woda mineralna o pojemności 1,5 litra – 1 BSD, małe piwo – 3,5 BSD, a przejazd taksówką to ok. 1 BSD/1km. 

Napiwki – podobnie jak w innych krajach tego regionu również na Bahamach za powszechny zwyczaj uznaje się dawanie napiwków. Standardowa przyjmuje się, że wysokość napiwku w restauracji wynosi 15%. W hotelach często spotykaną praktyką jest doliczanie dodatkowych opłat z automatu.

Napięcie elektryczne – warto pamiętać, że podobnie jak w Stanach Zjednoczonych gniazdka są w standardzie amerykańskim, a napięcie wynosi 120 V.

Ruch drogowy – na Bahamach obowiązuje ruch lewostronny. Częstą praktyką wśród turystów jest wypożyczanie samochodów, co biorąc pod uwagę specyfikę wysp wydaje się bardzo atrakcyjnym sposobem na poznawanie ich najciekawszych zakątków. Komunikacja autobusowa działa właściwie tylko w kilku większych miastach.

Jedzenie – kuchnia bahamska jak przystało na kraj wyspiarski składa się głównie z ryb i owoców morza. Owe przysmaki najczęściej serwowane są  w przybraniu owoców i warzyw. Jedną z tradycyjnych potraw jest konchy podawane jako conch salad. Jest to ślimak podawany na surowo z posikaną cebulą, ostrą papryką i pomidorami. Wszystko w postaci sałatki. Innym bardzo popularnym daniem jest paella, czyli podpiekany ryż z owocami morza.  

Unique Moments, czyli najlepsza oferta wakacji na Bahamach na polskim rynku

Ta jak już wiele razy zostało wspomniane, Bahamy to wyjątkowy kierunek, który wybierany jest na rodzinne wakacje, ale przede wszystkim jako idealne miejsce na romantyczną podróż. Pracownicy Biura Podróży Unique Moments posiadają duże doświadczenie w organizowaniu wyjazdów w ten region świata. Dzięki wiedzy, opinii klientów i współpracy z miejscowymi kontrahentami posiadamy możliwość stworzenia wyjazdu na miarę marzeń. Wielką zaletą biura jest możliwość „szycia na miarę” co pozwala łączyć ze sobą najbardziej niekonwencjonalne rozwiązania, dzięki którym oferta jest idealnie dopasowana pod wymagania i życzenie Klienta. 

Podczas wyjazdów, najczęściej wybieraną przez Klientów wyspą jest New Providence. Dzieje się tak głównie ze względu na ilość i jakość hoteli oraz całej infrastruktury turystycznej z jaką mamy tu do czynienia. Klienci cenią sobie luksus, a New Providence wraz z wieloma markowymi sieciami hotelowymi są tego gwarancją. To również dobra baza wypadowa na inne wyspy oraz możliwość realizowania najróżniejszych sportów wodnych i innych ciekawych aktywności.

 

Bahamy - raj na ziemi
Bahamy - raj na ziemi
Wyspy Bahama - doskonałe dla miłośników sportów wodnych
Wyspy Bahama - doskonałe dla miłośników sportów wodnych

Drugim, często wybieranym wariantem jest łączenie dwóch wysp: New Providence i Great Exuma. Zarówno jedna jak i druga wyspa są gwarancją najwyższego standardu. Obie dają też wiele wariantów w zakresie konstruowania siatki przelotów co z pewnością wpływa na komfort i standard podróży. 

Ze względu na bliskość Stanów Zjednoczonych i fakt zniesienia wiz, Klienci coraz częściej wybierają wariant podróż przez USA. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość odwiedzenia Nowego Jorku bądź Miami. Dogodność połączeń lotniczych sprawia, że dwu lub trzydniowy stopover w jednym z amerykańskich miast staje się doskonałym uzupełnieniem wymarzonej podróży. W kontekście stopoverów pojawia się również możliwość lotu przez kanadyjskie Toronto. Oglądanie Niagary brzmi bardzo kusząco, lecz w tym wypadku (jak i w przypadku Nowego Jorku) warto wziąć pod uwagę porę roku w jakiej będziemy odbywać podróż. Zarówno Kanada jak i północne Stany nie są najlepszym rozwiązaniem w okresie zimy, które bywają tam bardzo srogie. 

Po więcej szczegółów zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami. Oni z pewnością stworzą podróż na miarę Państwa marzeń i oczekiwań.

 

wróć

Social Media
Aktualności
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.