Stany Zjednoczone - przepis na idealną podróż

Stany Zjednoczone to jeden z tych krajów, który każdy prawdziwy podróżnik musi zamieścić na swojej liście miejsc obowiązkowych do odwiedzenia. Wycieczki do USA są tymi, które od zawsze fascynowały ludzi. Cudowne miasta, słynne plaże, piękne parki narodowe, kultowy styl życia a do tego mnóstwo atrakcji i zabytków. Ameryka oferuje tak szeroki wachlarz możliwości, że jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających i wybrednych turystów. To nie przez przypadek dla wielu osób wycieczka do USA staje się największym podróżniczym marzeniem. O Ameryce napisano tysiące książek, poradników i przewodników a influencerzy i podróżnicy prześcigają się w pisaniu kolejnych blogów. 

Widok na Nowy Jork z Rockeffeler Center
Kilka kroków, które pozwolą w najlepszy, możliwy sposób przygotować się na wycieczkę do USA

Choć większość z przedstawianych informacji jest każdemu dobrze znane to wycieczka do USA dla wielu osób stanowi wciąż wielkie wyzwanie. Czy jest się czego obawiać? Na co szczególnie zwrócić uwagę? O czym należy pamiętać przygotowując się do takiej podróży? To pytania na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, lecz tak naprawdę należy pamiętać, że każda podróż jest inna i może przynieść zupełnie nowe, nieprzewidziane sytuacje. Dlatego, szczególnie przed podróżą do tak różnorodnego kraju warto porozmawiać ze specjalistą, kimś kto sam miał okazję poczuć klimat panujący w amerykańskich miastach i przejechać dziesiątki kilometrów po amerykańskich bezdrożach. Opieka jaką zapewnia biuro podróży może okazać się bezcenna w wielu sytuacjach i dać niezwykły komfort podczas podróżowania. Oto kilka kroków, które pozwolą w najlepszy, możliwy sposób przygotować się na wycieczkę do USA.

Od czego zatem zacząć?

Istotnym elementem każdej podróży jest cel, jaki Nas do niej motywuje. W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to o tyle istotne, że w zależności od obranego celu będziemy musieli udać się w zupełnie inną część kraju. Stany Zjednoczone to pod względem powierzchni 4 kraj świata, co wpływa na znaczne odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami. Odwiedzenie wszystkich atrakcyjnych miejsc w czasie jednej, krótkiej podróży staje się praktycznie niemożliwe. W tym miejscu należałoby zdecydować czy bardziej zależy Nam na zwiedzaniu pięknych miast, parków narodowych czy plażowaniu. Oczywiście wiele z tych atrakcji można ze sobą połączyć, lecz wówczas przyda się specjalistyczna wiedza pozwalająca uniknąć błędów mogących zrujnować Nasz cały plan wycieczki po USA. Kilka stref czasowych w oparciu o które tworzymy siatkę lotów i warunkujemy kolejność zwiedzania, okresy kiedy można odwiedzać dane parki narodowe, czy dostępność polskiej obsługi w miejscach szczególnie newralgicznych to tylko jedne z kilku czynników które mogą warunkować pełne powodzenie naszej podróży. A zatem jaki jest główny cel Twojej podróży? Wśród najczęściej odwiedzanych obszarów USA możemy wymienić kilka głównych regionów, w których skupia się największy ruch turystyczny. Należą do nich:

Wschodnie Wybrzeże

Wschodnie Wybrzeże, a szczególnie jego północna część, gdzie centralnym i najważniejszym miejscem podróży staje się Nowy Jork, będący jednym z najczęściej odwiedzanych miast świata. Klimat tego miejsca jest ciężki do opisania słowa, ponieważ dopiero kilka dni spędzone w tej wielkiej „miejskiej dżungli” pozwala na dobre poznać zwyczaje, kulturę i to co najpiękniejszego w sobie kryją kolejne „avenue” na nowojorskim Manhattanie. Atrakcji jest tyle, że na zwiedzanie miasta najlepiej poświęcić kilkanaście dni. Czy jednak jest to możliwe? W większości podróży miasta takie jak Nowy Jork pełnią rolę stopoverów (pobyt jedno góra dwudniowy) lub są jednym z epizodów większej wycieczki objazdowej po USA. Dlatego szczególnie to miasto warto zwiedzać indywidualnie, co najwyżej pod okiem dobrego przewodnika, który ze względu na swoja elastyczność i wiedzę zabierze Nas w miejsce, których próżno szukać w kolejnych przewodnikach i pokaże prawdziwe oblicze miasta Yankesów. A co najważniejsze odpowiednio wykorzysta czas, którym będziemy dysponować. Ale wschodnie wybrzeże to nie tylko Nowy Jork. Miastami, które z Nowym Jorkiem najczęściej tworzą wspólną całość są Waszyngton i Philadelphia. Każde z nich ważne z punktu widzenia historycznego. Wiele zabytków a w przypadku Waszyngtonu ranga dodatkowa ranga stolicy największego mocarstwa świata powodują, że nie sposób pominąć ich w Naszym planie podróży. Inną alternatywą tego regionu pozostaje Boston a nawet wycieczka na Wodospady Niagara, to jednak wymaga większej organizacji, dlatego warto poradzić się specjalistów.

Lincoln Memorial w Waszyngtonie
Lincoln Memorial w Waszyngtonie
Cantral Park na nowojorskim Manhattanie
Cantral Park na nowojorskim Manhattanie
Floryda

Floryda, to stan Ameryki o którym słyszał praktycznie każdy. Często główny i jedyny cel wycieczki do USA. Głównym celem podróży na Florydę jest słoneczne Miami. Miasto znane z telewizyjnych ekranów, którego głównymi cechami są przepiękne plaże i niekończąca się zabawa. Jednak Floryda to nie tylko Miami. Innym ważnym ośrodkiem jest również Orlando, będące światową stolicą parków rozrywki. Jeśli szukasz adrenaliny lub chcesz zabrać swoje dzieci w podróż życia prawdopodobnie nie znajdziesz lepszego miejsca na ziemi.

Zachodnie Wybrzeże

Zachodnie Wybrzeże, w którym turystyka skupia się wokół trzech głównych ośrodków miejskich: Los Angeles, San Francisco i Las Vegas. Połączenie tych trzech miast stanowi jeden z najpopularniejszych „zestawów” wycieczek do USA. Każde z tych miast oferuje inny rodzaj atrakcji, idealnie uzupełniając się nawzajem. Piękne plaże, kultowe miejsce czy królestwo światowego hazardu i rozrywki to tylko kilka określeń tak charakterystycznych dla wspomnianych miast. Ich połączenie podczas jednej podróży tylko z pozoru wydaje się proste, dlatego tak ważne jest szczegółowe zaplanowanie kolejnych etapów i odpowiednie doświadczenie w budowaniu tego typu planów podróży.

Most Golden Gate w San Francisco
Most Golden Gate w San Francisco
Las Vegas nocą
Las Vegas nocą
Chicago i wodospady Niagara

To jedno z częstszych połączeń na mapie podróżniczej. Chicago ze względu na Polonię, cieszy się szczególnym sentymentem wśród polskich turystów. Wodospady Niagara, który znajduje się w podobnym regionie, często stanowi doskonałe uzupełnienie dla miejskich zabytków. To też doskonały punkt wypadowy w kierunku miast będących kolebką takich stylów muzycznych jak blues, jazz, country czy rock and roll. Również w Chicago swój bieg rozpoczyna słynna Historic Route 66.

Jezioro Michigan w Chicago
Jezioro Michigan w Chicago
Downtown, czyli Śródmieście Chicago o zmierzchu
Downtown, czyli Śródmieście Chicago o zmierzchu
Parki Narodowe

Parki Narodowe to jedna z najcenniejszych dóbr jakimi mogą pochwalić się Stany Zjednoczone. Ich główne skupisko występuje w zachodniej części kraju. To tutaj można podróżować począwszy od Grand Canyonu po Yellowstone. To jedne z dwóch najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w kraju. A przecież parków jest znacznie więcej. W przypadku parków i ich zwiedzania zasadniczą część odgrywają pory roku, które często warunkują ich dostępność. Parki dają również elastyczność w łączeniu ich z innymi atrakcjami zachodniego wybrzeża.  

Wielki Kanion Kolorado
Wielki Kanion Kolorado
Park Narodowy Yellowstone
Park Narodowy Yellowstone
Route 66

Historyczna Route 66, czyli droga o której słyszał praktycznie każdy, a która popularna jest szczególnie wśród motocyklistów i poszukiwaczy przygód. Trasa wiedze przez wiele miejscowości o zabarwieniu historycznym, pozwalając lepiej zrozumieć amerykańską historię. Mimo, iż droga przestała spełniać swoje pierwotne znaczenie do dziś porywa swoją wyjątkowością a na trasie można spotkać wiele miejsc świadczących o jej historii. Dobry plan podróży pozwoli zwykłą przejażdżkę uczynić wyjątkową wyprawą przez USA.

Na przykładzie wspomnianych obszarów łatwo zauważyć różnorodność wycieczek do USA jaka oferowana jest przez biura podróży. Dlatego zwiedzanie warto podzielić na kilka osobnych wyjazdów aby w pełni wykorzystać czas spędzony w kraju Indian.

Historic Route 66
Czy pogoda może być jednym z warunków wyjazdu?

Kiedy jedziemy nad morze zależy nam aby cały czas świeciło słońce, kiedy na narty, żeby padał śnieg a kiedy na żagle, żeby dobrze wiało. Czasem jednak pogoda warunkuje dostępność pewnych atrakcji toteż jeśli szczególnie zależy nam na odwiedzeniu jakiegoś miejsca powinniśmy dopytać specjalisty czy w wybranym przez nas terminie jest to możliwe a jeśli nie to kiedy najlepiej w taką podróż się wybrać. W przypadku USA jest to o tyle istotne, że w zależności od wybranego regionu w jednym okresie możemy natrafić na zupełnie inne warunki atmosferyczne. Warto o tym pamiętać podczas planowania wycieczki w USA.

- Nowy Jork – podczas zwiedzania tzw. „miejskich dżungli” najczęstszym powodem do narzekań są występujące upały. Jednak w przypadku Nowego Jorku równie ważnym okresem wydaje się być okres zimowy. Panujące tutaj bardzo niskie temperatury i co z tym związane duże opady śniegu, potrafią skutecznie ograniczyć zarówno komfort jak i możliwość zwiedzania. Wiele zaplanowanych przez Nas atrakcji może być po prostu niedostępna.

- Wodospady Niagara – tutaj podobnie jak w przypadku Nowego Jorku warto wystrzegać się okresów zimowych. Zamarznięty wodospad jest spektakularnym widokiem lecz mimo wszystko to grzmot opadającej wody wywołuje największe emocje.

- Grand Canyon – kanion leży na obszarach pustynnych czego wynikiem są bardzo wysokie temperatury w okresie lata. Warto zatem wystrzegać się najcieplejszych miesięcy, szczególnie w przypadku osób starszych, dzieci i osób mających problemy zdrowotne. Z kanionu co roku napływają informację o dziesiątkach poszkodowanych a nawet przypadkach śmiertelnych. Tutaj ważną rolę może odegrać obecność przewodnika. Jego bezcenna wiedza w tym zakresie wydaje się być nieoceniona.

- Thioga Road, Yellowstone National Park, Sequoia National Park – w przypadku wspomnianych miejsc pogoda warunkuje ich dostępność. Zimą Tioga Road i większość dróg w Yellowstone jest zamkniętych uniemożliwiając jakiekolwiek zwiedzanie. Podobna sytuacja może również dotyczyć Parku Narodowego Sekwoi, który leży w górach Sierra Nevada. Warto o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę w trakcie planowania wycieczki do USA.

- Yosemite National Park – w przypadku tego parku bardzo ważną rolę odgrywa poziom wody, warunkujący występowanie pięknych wodospadów. To właśnie one są solą tego miejsca. Dlatego park najlepiej odwiedzić w okresie wiosennych roztopów, kiedy poziom wody jest najwyższy a wodospady mają największy urok.

- Death Valley – słynna Dolina Śmierci to kolejny z przykładów na to, że letnie wędrówki to nienajlepsza pora na odwiedziny. W tym okresie w obszarze wspomnianej doliny temperatury są skrajnie wysokie, więc wizyty nie tylko są mało przyjemne ale zakrawają wręcz o ryzyko śmierci. Stąd nieprzypadkowa nazwa tego wyjątkowego miejsca.

Jak widać w zależności od wybranego miejsca uwarunkowania pogodowe mogą różnić się w znaczący sposób. W jednym miejscu przeszkodą jest sroga zima i opady śniegu w drugim zbyt wysoka temperatura. Jeśli naprawdę zależy nam aby nic nie stanęło na przeszkodzie w realizacji Naszego podróżniczego planu warto skonsultować go ze specjalistą bo duże doświadczenie i specjalistyczna wiedza w tym wypadku mogą okazać się bezcenne.

Wodospad Niagara
Wodospad Niagara
Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite
O czym należy pamiętać planując wycieczkę do USA?

1)     1) Wiza do USA?  – to mamy już za sobą!

Jeszcze do niedawna konieczność posiadania amerykańskiej wizy skutecznie odstraszała wielu turystów, którzy z tego powodu wyjazd odkładali w czasie. Wszystko uległo zmianie z dniem 30 września 2019 r, kiedy to Polska została włączona do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego. Oznacza to, że podróże na okres nie przekraczający 90 dni są możliwe po uzyskaniu zezwolenia na wjazd w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży w skrócie ESTA.

Rejestracji w systemie dokonuje się w formie online, dzięki czemu wszystko jest prostsze i nie wymaga osobistego wstawiennictwa a ambasadzie czy konsulacie. To również pozwala zaoszczędzić kilkanaście dolarów, ponieważ koszt uzyskania zezwolenia to zaledwie 14 USD. Rejestracji należy dokonać przynajmniej 72 godziny przed podróżą do USA.

2)      2) Ubezpieczenie podczas wycieczki do USA

Jeśli już uzyskaliśmy zezwolenie na wjazd na teren USA warto przejść do kolejnego kroku. Ubezpieczenie to integralna część każdego wyjazdu turystycznego. Jeśli podróżujemy z biurem podróży już na wstępie warto dopytać o szczegóły ubezpieczenia, które mamy zagwarantowane i zastanowić się nad rozszerzeniem sumy ubezpieczenia do względnie wysokiej. System opieki zdrowotnej w USA opiera się na modelu prywatno-państwowym co oznacza, że znaczna część wydatków na służbę zdrowia finansowana jest ze środków pacjentów i prywatnych ubezpieczycieli. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek wycieczki do USA warto zasięgnąć informacji od specjalisty w biurze podróży. W samym ubezpieczeniu szczególną uwagę warto zwrócić na sumę kosztów leczenie, tak aby po powrocie z USA mieć worek wspomnień a nie długów. W przypadku kiedy chcemy wypożyczyć samochód warto również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie OC.  

Służba zdrowia jest na wysokim poziomie dlatego turyści nie powinni bać się o odpowiednią opiekę medyczną. Wysoki poziom i system opieki zdrowotnej jaki obowiązuje w USA powodują jednak, że ubezpieczenie staje się jednym z najważniejszych elementów podróży. Dla przykładu pomoc ambulatoryjna to jeszcze wydatek rzędu kilkudziesięciu dolarów. Jednak konieczność wykonywania badań liczona jest już nawet w tysiącach dolarów. Hospitalizacja czy leczenie operacyjne to nawet dziesiątki tysiące USD.

3)      3) Szczepienia

Stany Zjednoczone nie wprowadziły żadnych wymaganych szczepień względem obywateli Polski podróżujących do ich kraju.

4)      4) Język

Wydaje się, że w czasach kiedy większość osób swobodnie posługuje się językiem angielskim wycieczka do USA to czysta przyjemność. I z pewnością tak jest choć różnice między znanym Nam ze szkoły językiem brytyjskim a językiem amerykańskim mogą powodować zabawne sytuacje. Dla przykładu pytając o metro należy pytać o subway a w przypadku toalety będzie to restroom.

Na Florydzie, szczególnie w Miami często usłyszymy język hiszpański, podobna sytuacja może mieć miejsce w południowej części zachodniego wybrzeża.

5)    5) Dolary, czyli jak płacić  podczas wycieczki w Stanach Zjednoczonych?

Walutą obowiązującą w Stanach Zjednoczonych jest dolar amerykański. Warto jednak pamiętać, że Amerykanie lubują się w korzystaniu z kart kredytowych. Jest to o tyle istotne, że brak karty kredytowej uniemożliwi nam wynajem samochodu czy rezerwację lotu. Również dokonując rezerwacji w hotelu w momencie check in zostaniemy poproszeni o podanie karty na której zabezpieczony zostanie depozyt na poczet zabezpieczenia mienia.

Podczas wycieczki do USA z płatnościami wiążą się również dwie inne istotne rzeczy. Pierwszą z nich są powszechnie obowiązujące napiwki. Zarówno w restauracjach jak i w przypadku usług przewodnika czy kierowcy autobusu dobrym obyczajem (zakrawającym nawet o obowiązek) jest pozostawienie napiwku za wykonaną usługę. W przypadku restauracji kwota ta może zostać automatycznie doliczona do naszego rachunku co nie powinno nas zdziwić. Wysokość napiwku w restauracji przyjmuje się od 10% do 20%.

Drugą ważną rzeczą jest podatek, które często doliczony jest dopiero w momencie dokonywania płatności. Dlatego cena, którą widzimy na pułkach sklepowych może różnić się od tej którą zapłacimy przy kasie. W różnych stanach obowiązują różne stawki podatku.

6)     6) Jak poruszać się w USA

Planując podróż do innego kraju niezwykle ważnym elementem jest sposób poruszania się w obszarze miast, pomiędzy miasta oraz do największych atrakcji jakie chcielibyśmy zobaczyć. Stany Zjednoczone to kraj w którym na transport z pewnością nie będziemy narzekać. W przypadku wycieczek objazdowych z biurem oferowane są nowoczesne, wyposażone w klimatyzacją autokary. W przypadku formy zwiedzania fly&drive oferowane są bardzo wygodne auta dostosowane do wybranego programu zwiedzania i preferencji Klienta.

Komunikacja w obszarze miasta

a)   - metro (subway) – praktycznie w każdym dużym amerykańskim mieście będziemy mieli możliwość korzystanie z tego środka transportu. Metro jest stosunkowo tanie, bardzo dobrze rozwinięte, z dużą intensywnością połączeń, dając możliwość dotarcia w większość obszarów danego miasta a z pewnością do jego największych atrakcji. Oczywiście przeciwnicy tego środka transportu będą zarzucać mu zatłoczenie w godzinach szczytu czy niebezpieczeństwo późną porą lecz nie odbiega to od standardów w innych wielkich metropoliach. Metro można wykorzystać podczas zwiedzania miasta.

b)   - Uber i Lyft – w Polsce działają w wielkich miastach, w USA praktycznie w każdym, do tego są tanie i bardzo dobrze zorganizowane. Można wybrać rodzaj taryfy (jedziesz Sam lub z innymi pasażerami – dosiadasz się), czy klasę samochodu. Jeden z najwygodniejszych i najpopularniejszych środków transportu

c)    - autobusy miejskie – funkcjonują na dobrym poziomie, choć próżno szukać rozkładów jazdy. Zdarza się, że są niepunktualne.

d)   - taksówki – każdy chciałbym przejechać się żółtą taksówką w Nowym Jorku. Taksówki są łatwo dostępne i bardzo wygodne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że cenowo przegrywają ze wspomnianym Uberem i Lyftem.

Komunikacja międzymiastowa

a)   - pociągi – sieć pociągów zarówno podmiejskich, międzymiastowych a nawet trans-stanowych jest bardzo dobrze rozwinięta. Pociągi są bardzo wygodne i stanowią ważny i chętnie wybierany środek transportu. Oczywiście, docierają w określone miejsca więc należy pamiętać, że później czeka nas kontynuacja podróży innym środkiem transportu co dla wielu może okazać się mało wygodną opcją.

b)   - autobusy – bardzo wygodne, klimatyzowane, dostosowane do warunków panujących w USA. Docierają na duże odległości często w miejsca gdzie nie dojeżdża pociąg lub nie dolatują samoloty. Stanowią dobrą alternatywę, ale ze względu na wspominane odległości należy mieć wiadomość, że podróże są długie i męczące. Nie należą do najtańszych.

c)   - samoloty – jeden z ukochanych sposobów podróży Amerykanów. Bardzo dobrze rozwinięta siatka lotów i lotniska prawie w każdym mieście, a do tego stosunkowo tanie bilety sprawiają, że to jeden z najczęściej wybieranych sposobów podróży. Do głównych linii obsługujących wewnętrzne połączenia należą Frontier, Southwest, Delta Air Line czy Alaska Airlines. Loty są bardzo przyjemne, a samoloty wygodne. Siatka połączeń jest na tyle rozbudowana ze miedzy największymi miasta czas oczekiwania na kolejny lot nie powinien przekroczyć godziny czasu.

d)   - wypożyczenie samochodu – jeden z najbardziej wygodnych i atrakcyjnych cenowo sposobów przemieszczania się po USA. Oferowane programy fly&drive doskonale wpisują się w retorykę podróży po Stanach, wykorzystując właśnie tę formę transportu. Możliwość dotarcia praktycznie do każdego miasta lub atrakcji sprawia, że realizacja marzeń staje się możliwa. W biurze podróży sprzedawcy chętnie dobiorą odpowiedni samochód oraz stworzą plan umożliwiający podróżowanie w sposób komfortowy i odpowiednio zbilansowany w stosunku do pokonywanych odległości. 

7)     7) Jak drogie są Stany Zjednoczone?

Dolar Amerykański jest walutą, która zdążyła urosnąć do rangi światowego symbolu. Obecny w filmach, anegdotach i światowej subkulturze stanowi nieodłączony element Stanów Zjednoczonych. Mimo licznych wahań kursów zawsze wraca do równowagi co w obecnych czasach oznacza, że jest 4-krotnie więcej wart o polskiej złotówki. Warto pamiętać, że w poszczególnych Stanach obowiązujące  różnice podatkowe mają realny wpływ na kształtowanie się i wysokość cen poszczególnych artykułów. Przykładowe ceny wybranych produktów:

- pizza na Manhattan – $16

- burrito w sieciówce Chipotle – $8. 

- burger w popularnej sieciówce Dallas BBQ – $13

- małe cappucino w Starbucks – $3.75

- kawałek pizzy w nowojorskim stylu – od $1-$4 w zależności od miejsca

- hot dog – $4

- frytki w barze – $5

- piwo kraftowe w pubie – $7

-7-dniowy bilet na metro w NY – $32

- jednorazowy bilet na metro – $3

Słoneczna Floryda
Słoneczna Floryda
Miami Beach na Florydzie
Miami Beach na Florydzie
W Ameryce jest inaczej. Co warto wiedzieć przed wycieczką do USA?

- napiwki – po raz drugi wspominamy napiwki, bo choć i u Nas są powszechnie stosowane to jednak w USA stanowią niemal element kultury. Choć nie jest to powiedziane wprost to jednak dawanie napiwków stało się wręcz obowiązkowe. W restauracjach wysokość sugerowanego napiwku drukowana jest u dołu rachunku.

- przejściówki – o przejściówki do prądu (kontaktu) warto zadbać jeszcze przed wylotem z Polski.

- płatności - w przypadku podróży samochodem, podczas przejazdu odcinkami płatnymi autostrady (czasem mostami) pobierane są opłaty, które realizowane mogą być tylko gotówką. W przypadku hoteli czy wypożyczenia auta niezbędne okazuje się posiadanie karty kredytowej

- wyżywienie – wielu turystów nie jest świadoma, że hotele w USA funkcjonują bez żadnej formy wyżywienia lub wyłącznie na śniadaniach. Warto jednak przypomnieć, że amerykańskie śniadania najczęściej serwowane są w formie słodkiego bufetu co nie każdemu przypada do gustu.

- Fahrenheity, galony czy mile – w Stanach obowiązują jednostki miar, które dla polskiego turysty mogą brzmieć bardzo obco. O ile być może każdy z nas miał okazję niekiedy o nich usłyszeć o tyle już znajomość samych parametrów w przeliczeniu na polskie odpowiedniki wydaje się być zupełną abstrakcją. Na nasze szczęście w internecie znajdziemy mnóstwo aplikacji, które skutecznie pozwolą nam przeliczyć najróżniejsze amerykańskie jednostki.

Jak widać wycieczka do USA to niezwykła przygoda, do której jednak musimy bardzo dobrze się przygotować. Warto zasięgnąć rady specjalisty, który zwróci Nam uwagę a wiele bardzo istotnych rzeczy a przede wszystkim tak skomponuje Nasz plan podróży aby optymalnie wykorzystać czas spędzony w podróży. Duże odległości, dostępność atrakcji w wybranych okresach czy sposób dotarcia do poszczególnych z nich wydają się być kluczowe w kwestii optymalizacji planu podróży.  Mając dobrze przygotowany plan podróży i rezerwację całej potrzebnej infrastruktury będziemy czuć się bezpiecznie. W tej sytuacji pozostanie tylko cieszyć się każdą chwilą spędzony na amerykańskiej ziemi.  

Średnia temperatur na Florydzie
Dzienne nasłonecznienie na Florydzie
Średnia temperatur wody na Florydzie
wróć

Social Media
Aktualności
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij