RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Blog

Wycieczki na Hawaje, czyli Stany Zjednoczone w rajskim wydaniu

Hawaje to archipelag 137 wysp na Oceanie Spokojnym, należących do Stanów Zjednoczonych. Piękna przyroda, dziewicze plaże, wulkaniczne krajobrazy to tylko jedne z wielu epitetów, którymi można opisać ten skrawek ziemi. Na główną część archipelagu składa się 8 wysp z których 7 jest zamieszkałych. Dla turystów wybierających wczasy na Hawajach zdecydowanym numerem jeden jest wyspa Oahu. Wśród innych popularnych wysp znajdują się: Hawaiʻi (zwana również Big Island), Kauaʻi, Maui i Lānaʻi. Każda ze wspomnianych wysp zachwyca krajobrazami, dając możliwość łączenia ciekawych wycieczek krajobrazowych z plażowaniem.

Kaldera wulkanu Haleakala na wyspie Maui
Kaldera wulkanu Haleakala na wyspie Maui
Tradycyjne hawajskie tańce
Tradycyjne hawajskie tańce
Wczasy na Hawajach, jaki termin najlepiej wybrać?

Hawaje uznawane są za kierunek całoroczny. Położone na Pacyfiku, gwarantują piękną, słoneczną pogodę praktycznie każdego dnia w ciągu roku. Mimo tak doskonałych warunków musimy jednak pamiętać, że są okresy kiedy na Hawaje lepiej się nie wybierać. Wszystko przez rodowitych Amerykanów, którzy z Hawaii uczynili jedno ze swoich najbardziej ulubionych miejsc  na wypoczynek. I w sumie ciężko się im dziwić skoro znajdą tutaj wszystko czego każdy turysta oczekuje jadąc na wymarzone wakacje. W tym kontekście najbardziej oblegane terminy a zarazem te które powinniśmy omijać to okres wakacji, świąt narodowych i okres świąteczno – noworoczny. Duże zainteresowanie powoduje drastyczny wzrost cen, dlatego jeśli zależy Nam na jak najkorzystniejszych cenowo wycieczkach, warto wziąć to pod uwagę planując swój wyjazd. Tutaj fachową wiedzą z pewnością posłużą specjaliści z naszego biura, dlatego warto skorzystać z ich porad.

Wybór terminu wyjazdu ściśle wiąże się z jego długością. Lecąc na drugi koniec świata warto zadbać o to aby nasz urlop był jak najdłuższy. Lot na Hawaje trwa średnio około 20 godzin i to tylko wtedy kiedy uda nam się wybrać najlepsze połączenie. Wszystko uzależnione jest od lotniska bazowego, ilości przesiadek czy dopuszczalnych stopoverów. W kwestii wylotów z terytorium Polski, wycieczki opierane są o jedną bądź dwie przesiadki. Często oferty zawierają stopovery, czyli krótkie przystanki wpisujące się w konieczność przesiadek w trakcie lotów. W przypadku wycieczek na Hawaje, proponowane są stopovery w Los Angeles lub San Francisco. Oczywiście to nie jedyne możliwości lecz z punktu widzenia organizacyjnego zdecydowanie najdogodniejsze. Jeśli jednak zależy nam na wyborze innego miasta lub połączeniu wypoczynku na Hawajach z częścią objazdową np. w Kalifornii warto wybrać się do biura podróży, gdzie wraz ze specjalistą w zakresie wyjazdów do Stanów Zjednoczonych będzie możliwość stworzenia podróży na miarę oczekiwań a nawet marzeń.

Średnia temperatur na Hawajach
Dzienne nasłonecznienie na Hawajach
Średnia temperatur wody na Hawajach
Średnia opadów na Hawajach
Wycieczka na Hawaje, jak długi powinien być Nasz urlop?

Hawaje, jak już zostało  wspomniane, składają się ze 137 wysp. Oczywiście tych dostępnych dla turystów jest niewiele a podróż na nie wymaga dobrej organizacji logistycznej szczególnie jeśli zależy nam na odwiedzeniu więcej niż jednej z nich. Podróżowanie pomiędzy poszczególnymi wyspami jest możliwe a jedynym dostępnym środkiem  transportu są samoloty. Na każdej z wysp znajduje się lotnisko, a bardzo rozbudowane siatki połączeń dają wiele  możliwości, oczywiście w zależności od wysp pomiędzy którymi chcemy się przemieszczać. Jeśli chodzi o ceny lotów, to są one mocno zróżnicowane w zależności od okresu w ciągu roku. I tutaj warto dodać, że nie zawsze należą do najtańszych.

Podróżowanie po Hawajach, czy warto robić to na własną rękę?

Pod kątem transportu na poszczególnych wsypach sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Zdecydowania najlepiej przystosowana do obsługi ruchu turystycznego jest wyspa Oahu. Tutaj, zdecydowanie najłatwiejsza komunikacja jest w obrębie stolicy wyspy czyli miasta Honolulu. Możemy korzystać z komunikacji miejskiej, taksówek czy prywatnych firm przewozowych. Oczywiście pozostaje jeszcze opcja wypożyczenia samochodu, jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników, jak nienajlepszy stan dróg czy nie najwyższe umiejętności miejscowych kierowców. 

W przypadku pozostałych wysp, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Tutaj ruch w większości opiera się o transport prywatne lub przewozy publiczne organizowane bezpośrednio z lotniska do poszczególnych hoteli. Warto zadbać o to, aby transport zorganizować jeszcze przed wyjazdem, to z pewnością pozwoli zaoszczędzić kilkanaście dolarów i sporo nerwów już po wylądowaniu.

Honolulu na wyspie Oahu
Wczasy na Hawajach, od czego zacząć przygotowania?

Hawaje, choć leżą na Pacyfiku, są terytorium administracyjnym Stanów Zjednoczonych, stanowiąc jeden z samodzielnych stanów. Przynależność do USA powoduje, że obowiązują Nas te same zasady co podczas podróży do Stanów kontynentalnych. Dlatego od wszystkich turystów udających się w podróż na Hawaje wymagane jest posiadanie pozwolenia na wjazd na ich terytorium. Jeszcze do niedawna dokumentem upoważniającym do wjazdu była amerykańska wiza. Jednak wraz ze zmianami jakie nastąpiły z dniem 30 września 2019 r, kiedy to Polska została włączona do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego sytuacja dla obywateli Polski uległa całkowitej zmianie. W chwili obecnej w przypadku podróży na okres nie przekraczającej 90 dni wystarczy dokonać rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży w skrócie ESTA. Po uzyskaniu zezwolenia na wjazd na terytorium USA, możemy rozpocząć dalsze  przygotowania do naszych wczasów na Hawajach. Tutaj warto wybrać się do biura podróży i porozmawiać ze specjalistą. Ten w dokładny sposób będzie wstanie opisać różnice pomiędzy poszczególnymi wyspami a co z tym związane dopasować ofertę idealnie do naszych potrzeb.

Hawaje na mapie świata
O czym należy pamiętać wybierając się na wczasy na Hawajach?

Hawaje to terytorium Stanów Zjednoczonych, dlatego znając zasady panujące w kraju Jankesów wszystko co spotka nas podczas hawajskich wakacji nie powinno stanowić większego zaskoczenia. Dla tych jednak, którzy tego nie wiedzą przypominamy najistotniejsze informacje, które pozwolą uniknąć niemiłych niespodzianek i zbędnego stresu. A zatem o czym koniecznie należy pamiętać?

- ubezpieczenie – słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Szczególnie ważne w kontekście podróży na terytorium Stanów Zjednoczonych. Tak jak z pewnością każdy wie, w USA służba zdrowia funkcjonuje w oparciu o system prywatno-państwowy co oznacza, że znaczna część wydatków finansowana jest ze środków pacjentów i prywatnych ubezpieczycieli. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek podróży do USA a  co z tym związane również wycieczki na Hawaje warto zasięgnąć informacji odnośnie rodzaju dostępnych ubezpieczeń i sum na jakie one opiewają. Jeśli nie potrafimy zrobić tego sami z pewnością z pomocą przyjdą Nam specjaliści w biurze podróży, którzy doradzą na co szczególnie zwrócić uwagę biorąc pod uwagę charakter Naszej podróży na którą się wybieramy. Dodamy tylko, że kluczowa sprawa dotyczy kosztów leczenia, bo to od niej zależy czy po powrocie z Hawaii przywieziemy worek wspomnień a nie worek długów.

- płatności – Amerykanie to jeden z tych narodów, gdzie jedną z najpopularniejszych form płatniczych są karty kredytowe. Karta kredytowe pozwala zadbać o spokojne wakacje i daje gwarancje rozwiązania każdego problemu. Bez karty kredytowej nie dokonamy check-in w hotelu, nie wypożyczymy samochodu czy nie zarezerwujemy lotu. Używając karty warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo i kontrolować stan swojego konta. Pamiętajmy, że nawet jeśli podajemy ją tylko w formie zabezpieczenia zarówno w hotelu czy wypożyczalni nie powinniśmy stracić naszej czujności. Oczywiście poza katami można operować gotówką.

- napiwki – to jedna z rzeczy, która już nikogo nie dziwi i która stała się powszechna nie tylko w Ameryce czy Europie ale i w Polsce. Zarówno w Stanach kontynentalnych jak i na Hawajach dawanie napiwków jest powszechnie przyjętym zwyczajem. Należy pamiętać, że w pewnych pracach napiwki stanowią lwią część wypłaty. Dlatego brak napiwku może zostać odebrany bardzo negatywnie. Nie bądźmy również zdziwieni, kiedy napiwek zostanie automatycznie doliczony do naszego rachunku lub kiedy na rachunku pojawią się określone przedziały kwotowe, sugerujące wybór wysokości napiwku jaki powinniśmy zostawić. W restauracji przyjmuje się, że napiwek powinien być rzędu 10-20% od kwoty całego rachunku. W przypadku innych usług, lokaja, przewodnika, kierowcy wysokość napiwku powinna być uznaniowa w zależności od rodzaju usługi jaka została wykonana.

- szczepienia – wybierając się na wczasy na Hawajach obywatele naszego kraju nie są zobowiązani do żadnych obowiązkowych szczepień

- język – na Hawajach obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i hawajski. Jeśli chodzi o język angielski to należy mieć na uwadze, że czasem będzie on różnił się od angielskiego jakiego uczyliśmy się w szkole. Dlatego nie bądźmy zaskoczeni jeśli w poszukiwaniu toalety wszyscy wysyłać Nas będą do restroom. Dodatkowo na wyspie Oahu, ze względu na silną mniejszość japońską, będziemy mogli spotkać się z językiem japońskim.

- napięcie – w gniazdkach wynosi ono 110-120 V, dlatego jeszcze przed wyjazdem z kraju warto zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

- kuchnia hawajska – miłośnicy smaków z pewnością nie będą narzekać. Tradycyjna, kuchnia hawajska jest prawdziwą mieszanką wielu światowych smakówi. Począwszy od kuchni hawajskiej i amerykańskiej poprzez japońską, chińską, filipińską, portugalską i koreańską. Wśród prawdziwych przysmaków wyróżnia się: poke (marynowana suszona ryba z warzywami), loco moco (ryż z jajkiem, hamburgerem i sosem pieczeniowym) oraz saimi (hawajska odmiana przyrządzania azjatyckich makaronów).Wśród deserów króluje acai bowl.

Ha'iku, czyli zakazany szlak na Hawajach
Ha'iku, czyli zakazany szlak na Hawajach
Wailea Beach Path na wyspie Maui
Wailea Beach Path na wyspie Maui
Pomysł na idealne wakacje na Hawajach

Kiedy mamy na myśli wczasy na Hawajach w Naszych głowach rodzi się wiele ciekawych opcji i pomysłów. Tak naprawdę wybierając się w tak daleką podróż warto dobrze zaplanować każdy z dni który chcemy spędzić w tym wyjątkowym, amerykańskim stanie. Tutaj warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników biura podroży, którzy pomogą nie tylko dokładnie rozplanować przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi wyspami ale również doradzą w kwestii hoteli czy przede wszystkim wycieczek i atrakcji z jakich możemy skorzystać na tym niezwykłym archipelagu. Hawaje to wyspy pochodzenia wulkanicznego gdzie obecność kraterów wulkanicznych będzie jednym z niezwykłych ale i częstych widoków. Biorąc pod uwagę, że niektóre z wulkanów wciąż wyrzucają lawę (tutaj na szczególną uwagę zasługuje wyspa Hawai’i występująca również pod nazwą Big Island) możemy doświadczyć naprawdę wyjątkowych wrażeń.

Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi
Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi
Pokłady lawy na wyspie Big Island
Pokłady lawy na wyspie Big Island
Trzy warianty spędzenia wakacji na Hawajach

1)   1) Pierwszy, cieszący się największym zainteresowaniem to wariant typowo wypoczynkowy. Wariant ten popularny jest szczególnie wśród samych amerykanów ale również i wśród wielu turystów z Polski i pozostałych europejskich krajów. Piękne plaże, pyszna kuchnia i dużo ciekawych form spędzania czasu wolnego. Tak w oczach wielu turystów przedstawiany jest ten amerykański raj. Zobacz proponowane oferty TUTAJ. 

2)   2) Drugą, najczęściej wybieraną opcją wakacji na Hawajach jest wariant wycieczki objazdowej. Oczywiście organizacja wycieczki objazdowej wymaga dużej wiedzy o każdej z wysp jak również ich możliwości pod kątem szeroko rozumianej logistyki. W zależności od tego ile wysp chcemy odwiedzić  podczas jednego  wyjazdu wzrastać będzie poziom  złożoność wycieczki. Optymalnym wariantem wydaje się wizyt na przynajmniej 3 wyspach. To idealne rozwiązanie pod kątem różnorodności krajobrazów i  dostępności  atrakcji. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na długości pobytu (przyjmujemy, że optymalna długość wyjazdu wraz z przelotami powinna wynosić przynajmniej 14 dni). Pierwszą zasadniczą rzeczą z jaką musimy się zmierzyć to odpowiednie dopasowanie siatki lotów, tak aby każdy dzień został wykorzystany w stu procentach. Druga istotna rzecz dotyczy formy w jakiej będziemy chcieli zwiedzać te piękne wyspy. Tutaj mamy dwa zasadnicze warianty do wyboru: fly&drive (podróże wypożyczonym autem, samemu lub wspólnie z prywatnym przewodnikiem) oraz w formie zorganizowanej wycieczki. Zaprojektuj swoją wymarzoną podróż z biurem Unique Moments

3)   3) Trzeci wariant zakłada połączenie wypoczynku ze zwiedzaniem w formie wycieczek fakultatywnych. Wariant ten wydaje się doskonałym kompromisem dla wyjazdów rodzinnych czy grup znajomych, gdzie preferencje co do formy pobytu u poszczególnych osób mogą się od siebie różnić.

4)   4) Oprócz trzech zasadniczych wariantów wyjazdów na Hawaje ciekawym rozwiązaniem wydaje się być również skorzystanie z opcji rejsu. W tej formie proponowany jest rejs nowoczesnym i luksusowym statkiem Pride of America, którego trasa przebiega pomiędzy najważniejszymi hawajskimi wyspami z możliwością zwiedzania każdej z wysp w formie całodniowych wycieczek fakultatywnych.  

5)   5) Dodatkowym wariantem może być również połączenie wypoczynku na Hawajach z pobytem w Stanach kontynentalnych. Tutaj świetnym rozwiązaniem okazuje się być wykorzystanie stopoverow na zwiedzanie Kalifornii. Wariant wypoczynku na Hawajach często występuje w polaczeniu z pobytem w Los Angeles, San Francisco a czasem nawet w Las Vegas. Wybór określonego wariantu warunkowany jest przez własne preferencje i czas jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na całą podróż. Zastosowanie stopoverow jest również doskonałym rozwiązaniem pod katem dopasowania do proponowanej  sitki lotów. Ze względu na bardzo dużą odległość, jaka dzieli Hawaje od Europy podzielenie jej na etapy wydaje się być świetnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dzieci czy osób dla których podróż samolotem nie jest najprzyjemniejszą formą podróżowania.

Wakacje na Hawajach to naprawdę możliwość na wyjątkową podróż. Planując je warto zaczerpnąć wiedzy specjalistów aby podróżując na drugi koniec świata w pełni wykorzystać czas jaki spędzimy w tym jednym z najbardziej wyjątkowych archipelagu Oceanu Spokojnego.  

Statek wycieczkowy Pride of America na wybrzeżu Nā Pali
Statek wycieczkowy Pride of America na wybrzeżu Nā Pali
Park Stanowy na wyspie Kaua'i
Park Stanowy na wyspie Kaua'i
wróć

Social Media
Aktualności
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.