Choroba morska na statku - buja czy nie buja?

Z pewnością wielu Was zastanawia się nad tym czy w trakcie rejsu odczujecie tzw. bujanie i czy wpłynie to na Wasze samopoczucie. Cierpiąc na chorobę morską, możecie mieć obawy, że cały urlop spędzicie hamując odruchy wymiotne lub łykając aviomarin. Raczej nie jest to wizja upragnionych wakacji, a takie wczasy z łatwością załapałyby się w rankingu najgorszych w życiu…Czy zatem rejsy wycieczkowe nie są dla osób z chorobą morską i taki pobyt powinny sobie raczej odpuścić? Postaramy się przybliżyć Wam realia statkowe oraz udzielić kilku cennych porad na temat tego, jak bronić się przed niechcianymi objawami oraz ich konsekwencjami.

Para w trakcie romantycznego rejsu
Para w trakcie romantycznego rejsu
Pasażerka na pokładzie statku
Pasażerka na pokładzie statku
Czy naprawdę buja w trakcie rejsu?

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że zwykle nie buja. Dużo zależy od trasy oraz sezonu, choć tak naprawdę zasady nie ma, ponieważ z roku na rok klimat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli pojawi się jakieś szczególnie groźne zjawisko atmosferyczne, kapitan wraz z załogą zdecydują o zmianie trasy w celu ominięcia niebezpieczeństwa. Wszystkie trasy są ustalane w taki sposób, aby ominąć złe warunki pogodowe. Wielu naszych klientów, którzy zdecydowali się na rejs rzeczywiście cierpiało na chorobę morską, ale podczas rejsu nie odczuli żadnego dyskomfortu z tym związanym. Statki rejsowe są na tyle duże, iż odczuwalność kołysania jest znacznie mniejsza niż na łodziach o mniejszych gabarytach. Wyposażone w specjalne stabilizatory, sprawiają, że bardziej wzburzone morze nie wpłynie na nasze samopoczucie, a Wy nie odczujecie żadnych zmian.  

Nim dosięgną nas objawy

Ważne jest by zapobiegać pewnym sytuacjom. Jeżeli Twoja choroba morska potrafi być naprawdę dokuczliwa, spróbuj zadbać o to, by nie znalazła podatnego gruntu na swoje działanie. Co to znaczy? Nawadniaj się! To nic odkrywczego, dobrze nawodniony organizm działa jak sprawna maszyna. Niech picie wody stanie się Twoim nawykiem, zawsze miej pod ręką butelkę czy to odpoczywając na leżaku przy basenie, czy spacerująca po np. słonecznej Barcelonie. Pamiętaj też o regularnym jedzeniu.  Ale uważaj! Rejsy wycieczkowe mają to do siebie, że oferują bogate wyżywienie. Staraj się jednak nie przedobrzyć. Mieszanka tłustych dań, okraszona słodkimi deserami i włoski specjałami z pewnością zaserwuje Waszemu żołądkowi niezłe zawirowanie gastryczne…Staraj się jeść lekko i z umiarem. Ważna jest również odpowiednia ilość snu. Pobyt na statku będzie wypełniony licznymi rozrywkami. Mnóstwo barów, restauracji, atrakcji wodnych oraz animacji sprawią, że grafik każdego z pasażerów będzie wypełniony po brzegi…Spróbuj jednak pamiętać o regularnym śnie. Organizm musi mieć czas na regeneracje, choćby po to by poznać wszystkie udogodnienia na statku.

Wypoczynek na statku
Wypoczynek na statku
Zwiedzanie w trakcie rejsu
Zwiedzanie w trakcie rejsu
Gdy świat zakołysze się pod Waszymi stopami…

Co jeśli objawy już nas dosięgną i nieuniknione będzie podjęcie konkretnej akcji? Spokojnie, na to też znajdzie się rada. Zanim zdecydujesz się na środki farmakologiczne, warto sięgnąć po naturalne metody. Żucie kawałka imbiru na pewno złagodzi objawy. Miej go zawsze pod ręką, gdy przebywasz na pokładzie, przyniesie ulgę Twojemu rozdrażnionemu organizmowi. Oprócz tego seria głębokich wdechów i wydechów oraz odpoczynku w pozycji poziomej na pewno nie zaszkodzi. Spróbuj też zająć swój umysł, tak by nie koncentrować się na potencjalnej wizycie w toalecie. Z pomocą przyjdzie na pewno załoga statku, dzięki której pasażerowie nie zaznają nudy. Nie można oczywiście zapomnieć o standardowych środkach, które pomogą opanować sytuację. W razie problemów personel statku chętnie poratuje lekarstwem, a znane specyfiki jak Aviomarin przyniosą ulgę. Upewnijcie się, że zapakowaliście je do swojej apteczki przed wyjazdem!

Jechać czy nie jechać?

Dzisiejsze statki znacznie różnią się od starszych technologii. Nowoczesna rozwiązania pozwolą nie tylko na świetną zabawę na pokładzie, ale również na niczym nie zmącony odpoczynek w trakcie rejsu. Bujanie, choć jest nieodzownym elementem każdej morskiej podróży, to na statkach wycieczkowych zostało zminimalizowane poprzez zaawansowane projekty. Ważnym czynnikiem będzie również lokalizacja  kabiny na pokładzie. Umiejscowienie na środku statku z pewnością wpłynie na odczucia w trakcie rejsu. Gorszą opcją pod względem „bujania” będzie kabina na kadłubie lub na samym końcu statku. Polecamy kabiny na środkowych i niższych pokładach.
Jeśli cierpisz na chorobę morską nie zrażaj się do rejsów! Jest wiele sposobów na złagodzenie objawów, ale jesteśmy pewni, że w trakcie rejsu na statku wycieczkowym nie będą uprzykrzać Ci życia. Pomocna i życzliwa załoga statku przyczyni się do Twojego świetnego nastroju! 

 

Wirtualna podróż po statku MSC Grandiosa
wróć

Social Media
Aktualności
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij