RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Filipiny - praktyczne informacje

Filipiny - Pogoda i Klimat

      Filipiny leżą w strefie klimatu równikowego, dzięki czemu temperatura powietrza jest wyrównana przez cały rok i wynosi średnio ok.30°C. Ze względu na wysokie temperatury i bliskość wody, klimat na Filipinach cechuje się dużą wilgotnością powietrza i obfitością opadów w sezonie.

Na terenie całego kraju wyróżnia się dwie pory roku: deszczową i suchą, które uzależnione są od występowania monsunów oraz nie przebiegają w identyczny sposób na wszystkich wyspach.

Generalnie okres od listopada do maja uznaje się za najlepszy czas na wakacje na Filipinach. W miesiącach od listopada do lutego temperatury są nieco niższe, a powietrze ma mniejszą wilgotność. Najchłodniejszymi, choć wciąż ciepłymi, miesiącami w roku są styczeń i luty. W trakcie filipińskiego lata, czyli od marca do maja, robi się bardzo ciepło, a na niebie praktycznie cały czas świeci słońce. Z kolei od czerwca do października następuje pora deszczowa, z możliwością wystąpienia tajfunów w sierpniu i wrześniu. Najbardziej mokrymi miesiącami są lipiec i sierpień. Należy pamiętać, iż intensywność i długość trwania opadów w porze deszczowej nie zawsze jest taka sama, czasami mogą się one sprowadzać do krótkich, ale systematycznych codziennych opadów, a czasami mogą być bardziej długotrwałe. Najmniej deszczu w okresie deszczowym otrzymuje wyspa Mindanao. Z kolei wschodnie wybrzeże Filipin, bardziej niż pozostałe części kraju, dotknięte jest opadami na przestrzeni całego roku.

Występowanie tajfunów może dotyczyć każdej części kraju, ale najczęściej cierpią z tego powodu regiony północne i wschodnie. Stosunkowo najmniej narażony na nie jest region południowych Visayas i Palawan. Na niektórych wyspach takich jak Davao czy Cebu i sąsiadujących z nią wysepkach dobra aura trwa przez cały rok.

 

 

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.