Indie - praktyczne informacje

Indie - Pogoda i Klimat

INDIE

Klimat w Indiach dyktowany jest przez monsuny, a więc silne wiatry sezonowe, które zwykle (choć nie zawsze) przynoszą spore opady. Słynna fraza "Czasem słońce, czasem deszcz" nie może być bardziej prawdziwa - pogoda w tym kraju zmienia się bowiem czasami z minuty na minutę. Poniżej krótkie zestawienie pogodowe w oparciu o popularne turystyczne regiony:

Goa (południowo-zachodnie wybrzeże)

  • Najlepsza pogoda panuje od listopada do kwietnia - jest to czas niemalże wolny od opadów, możliwe są jedynie lekkie przelotne deszcze, które wystepują dość okazjonalnie. Temperatury utrzymują się w granicach 31 stopni w dzień i 20 stopni w nocy. W kwietniu możliwe są spore upały.
  • Dobra pogoda zwykle cieszy turystów także w na początku maja i w II połowie października, choć możliwość przelotnych opadów jest wtedy spora. Maj to najcieplejszy miesiąc w roku i przedsionek pory deszczowej.
  • Deszczowa pogoda panuje w Goa między II połową maja a wrześniem. Kulminacja opadów przypada na okres między czerwcem a sierpniem, kiedy możliwe są silne nawałnice powodujące powodze i często spore zniszczenia. Zdecydowanie nie polecamy planowania wypoczynku w Goa w tym okresie.

Wycieczki objazdowe - Radżastan (Udaipur, Jodhpur), Trójkąt Kulturowy (Delhi, Jaipur, Taj Mahal)

  • Najlepsza pogoda cieszy podróżników od października do marca, kiedy temperatury nie są bardzo wysokie, a opady małe. Nocami w styczniu i lutym może być dość chłodno. 
  • Dobra pogoda panuje również w kwietniu i maju, kiedy nie ma jeszcze pory deszczowej, ale zaczynają się dość potężne upały (maj jest najcieplejszym miesiącem w roku, temperatury w Radżastanie mogą sięgać 40 stopni!).
  • Pora deszczowa w okolicach Taj Mahalu i New Delhi panuje od czerwca do września, kiedy to oberwania chmur przeplatane są okresami pięknego słońca. W Radżastanie pora deszczowa praktycznie nie występuje, bo są to tereny pustynne. Należy jednak liczyć się z temperaturą w okolicach 35 stopni. Tym podróżnikom, którzy nie boją się upałów, ta pora zwiedzania może wydać się najlepsza ze względu na niższe ceny niż w zimie.

NEPAL

Wbrew pozorom klimat Nepalu jest dość łagodny i sprzyjający zwiedzaniu. Mimo bliskiego sąsiedztwa najwyższych szczytów świata, zimy w Nepalu nie są śnieżne i styczeń czy luty to doskonałe momenty na zwiedzanie zabytków tego kraju.

Dolina Kathmandu (stolica kraju) oraz Pokhara

  • Jesień (od października do listopada) - jest to najlepszy czas na zwiedzanie Nepalu, zwłaszcza dla osób wybierających się w góry. Temperatury w dolinach oscylują w okolicach 25-30 stopni, a aura jest raczej słoneczna z przelotnymi krótkimi opadami. 
  • Zima (od grudnia do lutego) - to najzimniejsze i najbardziej suche miesiące, doskonałe do zwiedzania zabytków i miast oraz lekkich trekingów. Słońce jest wtedy niemal gwarantowane, temperatura w ciągu dnia to około 18-20 stopni, ale w nocy jest dość zimno - temperatura spada zwykle do okolic zera.
  • Wiosna (od marca do I połowy maja) - to również bardzo dobry czas na zwiedzanie Nepalu, czas kwitnienia i coraz cieplejszych temperatur. Od drugiej połowy marca możliwe są już spore upały, w maju mogą sięgać okolic 40 stopni w Kathmandu.
  • Lato (od II połowy maja do I połowy września) - wysokie temperatury, bardzo duże opady, możliwe lawiny błotne i podtopienia. Polecamy omijać wtedy Nepal.

 

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij