Indie - praktyczne informacje

Indie, Azja

Indie to drugi pod względem zaludnienia kraj świata, w którym mieszka ponad miliard ludzi. Już sam ten fakt powinien pokazywać, jak bardzo ciekawy, jednocześnie trudny do opisania jest to kierunek podróży. Można mieć jednak pewność co do jednego – żaden podróżnik nie będzie się tam nudził.

Klimat w Indiach dyktowany jest głównie przez monsuny, choć ciężko wrzucić do jednego worka wszystkie regiony tego ogromnego kraju. Najlepszym czasem na zwiedzanie i wycieczki objazdowe jest zima, a więc okres od grudnia do marca, kiedy w większości kraju panują ciepłe temperatury i bezchmurne niebo. Do Goa warto jechać od listopada do kwietnia, kiedy pada stosunkowo najmniej.

Wyjazdy Indie last minute są dobrym pomysłem pod warunkiem, że nie wybieramy się do tego kraju w szczycie sezonu – może się bowiem okazać, że wszystkie dobre hotele w Goa będą już zarezerwowanie (wbrew pozorom wybór ładnych obiektów blisko plaży jest dość ograniczony). Inną przeszkodą może być wiza, której wyrobienie jest wprawdzie formalnością, ale jest obowiązkowe przed wylotem – minimum dwa tygodnie. Być może zmieni się to jeszcze w 2015 roku - Indie powoli wdrażają program visa-on-arrival (wizy nabywane na lotnisku).

Najpopularniejszym miejscem na wypoczynek w Indiach jest Goa, legendarny region na południowym zachodzie kraju, który w latach 60. XX wieku był ulubionym miejscem spędzania czasu ówczesnych hippisów. Dziś jest to przede wszystkim idealne miejsce, by odpocząć i spróbować doskonałej kuchni. Innym pięknym regionem świetnie nadającym się na wypoczynek jest archipelag Andamanów i Nikobarów. Wyspy te są sporo oddalone od lądu, większość z nich zajmuje park narodowy i do dziś mieszkają tam lokalne ludy. Można się tam jednak stosunkowo łatwo dostać samolotem, do wyboru jest kilka hoteli w standardzie 3*, a wrażenia z pobytu na pewno będą bezcenne – białe niemal puste plaże i nieskazitelne wody sprawiają, iż jest to doskonałe miejsce do nurkowania.

W Indiach jest tak wiele pięknych miejsc do zwiedzenia, że na pewno nie uda się ich zmieścić w jednej wycieczce. Zabytkowe pałace, wpisane na listę UNESCO forty, pełne zwierzyny parki narodowe i niezwykłe krajobrazy – od pustynnych, po stepy i gęstą dżunglę. Indie to również wspaniała kuchnia, a hinduscy kucharze cenieni są na całym świecie. Jedzenie w Indiach jest zdrowe, smaczne i tanie, w niemal wszystkich hotelach znajdują się świetne restauracje, a kelnerzy chętnie zabierają gości na spacer po kuchni – by zobaczyć, jak przygotowywane jest curry czy chlebki naan.

Indie są chaotyczne, głośne i wesołe – na pewno nie jest to odpowiednie miejsce dla osób ceniących ład i porządek, bo ulice pełne są straganów i jeżdżących jak szaleni kierowców. Jest to jednak kwintesencja Azji, miejsce jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie indziej na świecie ruch uliczny w milionowym mieście nie zostanie wstrzymany z winy leżącej na jezdni krowy – choć raz w życiu warto tego doświadczyć, a najlepszym sposobem będzie wybranie jednej z naszych prywatnych wycieczek.

---

Nepal to górzysta kraina położona u podnóży Himalajów. Warto wybrać się tam wczesną wiosną lub jesienią na wędrówki po wzniesieniach w okolicach Kathmandu (stolica) lub Pokhary. Nie są to męczące wycieczki, więc wyjątkowa sprawność fizyczna nie jest konieczna. Widoki na góry i przyjaźni ludzie sprawią, że podróż taka będzie niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo Nepal oferuje wiele wspaniałych zabytków, świetną kuchnię i egzotyczne krajobrazy na nizinach w Parku Narodowym Chitwan (safari na słoniach).

Wypady w wysokie Himalaje są jednak zarezerwowane dla doświadczonych podróżników, którzy znają swoje możliwości!

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij