Indie - praktyczne informacje

Nepal - Himalaje i świątynie

Katmandu - Changu Narayan - Nagarkot - Bhaktapur - Chitwan - Pokhara - Patan - Katmandu

Kompleksowa wycieczka dla wszystkich osób, które marzą o odwiedzeniu Nepalu - mitycznej krainy u wrót Himalajów. Wycieczka jest całkowicie prywatna, skierowana do osób, które chciałyby zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca w tym kraju podczas jednego wyjazdu. Nie trzeba martwić się o sprawność fizyczną, program został tak zaplanowany, by każdy znalazł coś dla siebie.

  • Skarby kultury - Katmandu, Bhaktapur i Patan
  • Piękne widoki na Himalaje z wioski Nagarkot oraz podczas lekkiego trekkingu
  • Wschód słońca nad Annapurną
  • Bliskie spotkanie z egzotyczną przyrodą podczas safari w Parku Narodowym Chitwan
  • Widokowy lot wokół Everestu dla osób szukających dodatkowych wrażeń!

Proponowany program wyjazdu

Dzień 1 - Przylot do Katmandu – odpoczynek

Przylot do stolicy Nepalu – Katmandu. Powitanie przez angielskojęzycznego przedstawiciela biura, transfer do hotelu. Czas na odpoczynek po podróży.

Polecamy zjeść kolację w jednej z licznych restauracji z kuchnią nepalską lub tybetańską. Jedzenie w Katmandu jest tanie, kolacja dla 1 osoby nie kosztuje zwykle więcej niż 15 USD. Na Państwa życzenie możemy polecić restaurację lub zarezerwować dla Państwa posiłek w hotelu.

Nocleg w hotelu Tibet lub w podobnym (wersja 3*)
w hotelu Shambala lub w podobnym (w wersji 4*)

Dzień 2 - Katmandu – Changu Narayan – lekki trekking – Nagarkot / (ok. 40 km) śniadanie, kolacja

Tego dnia po śniadaniu wyruszą Państwo w okolicę wzgórz otaczających Dolinę Katmandu. Na początku udadzą się Państwo do pięknej świątyni Changu Narayan, która zlokalizowana jest w malowniczej wiosce. Stamtąd zaplanowany jest trekking około 15 km (4h) do wsi Nagarkot (o ile pogoda pozwoli). Osoby, które nie czują się na siłach by przejść aż 15 km będą mogły całą lub część trasy odbyć samochodem. Warto jednak podjąć to wyzwanie, bo widoki na Himalaje, pola i wioski są przepiękne. Po dotarciu do Nagarkot kolacja w hotelu.

Nagarkot słynie z pięknych widoków na Himalaje, przy dobrej pogodzie widać Mount Everest.

Nocleg w hotelu Country Villa 3* lub w podobnym

Dzień 3 - Nagarkot - Bhaktapur – Park Narodowy Chitwan / (ok. 180 km) śniadanie, lunch, kolacja

Po porannym podziwianiu Himalajów przy filiżance kawy nastąpi przejazd do miasta Bhaktapur, którego stara część wpisana jest na listę UNESCO. Spacer po placu Durbar oraz po wąskich uliczkach, gdzie życie toczy się swoim niemal średniowiecznym rytmem. Bhaktapur wygląda, jakby zatrzymał się tam czas – kobiety i mężczyźni nadal trudnią się tam tradycyjnymi rzemiosłami, a kozy i krowy pasą się tuż przy zabytkowych kamieniczkach. Jest to niepowtarzalna okazja dla miłośników fotografii!

Następnie przejazd do Chitwan – trasa wije się w dół wzdłuż rzeki Trishuli, przejazd 150 km zajmie około 4.5h. Po krótkim odpoczynku w hotelu zostaną Państwo zapoznani z planem na kolejne dwa dni. Czeka na Państwa safari na słoniach, które przy odrobinie szczęścia pozwoli na zaobserwowanie nosorożców, małp czy nawet bengalskich tygrysów. Wieczorem kolacja z pokazem etnicznych tańców i muzyki.

Nocleg w hotelu Green Mansion 3* lub w podobnym

Dzień 4 - Chitwan / śniadanie, lunch, kolacja

O świcie jeszcze przed śniadaniem wyruszą Państwo na oglądanie ptaków, które rano są najbardziej aktywne. Po śniadaniu odwiedziny w centrum dla słoni, gdzie lokalni pracownicy zajmują się tymi wspaniałymi zwierzętami – będą Państwo uczestniczyć m.in. w kąpieli słoni. Popołudniową porą wyprawa kajakami po rzece, podczas której podziwiać można dziką przyrodę parku narodowego. Wieczorem ciekawy pokaz slajdów z prelekcją eksperta na temat zwierząt i roślin w Chitwan.

Nocleg w hotelu Green Mansion 3* lub w podobnym

Dzień 5 - Chitwan – Pokhara / (ok. 170 km) śniadanie

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pokhary – położonego nad jeziorem miasta, które szczyci się wspaniałymi widokami na Himalaje. Pokhara to baza wypadowa dla osób planujących trekking wokół Annapurny, a samo miasto jest o wiele bardziej czyste i spokojne niż szalone Katmandu. Podróż potrwa około 4.5h, trasa wiedzie wzdłuż rzeki Trishula i jest bardzo malownicza. Popołudnie wolne do własnej dyspozycji – polecamy odwiedziny w lokalnych restauracjach i sklepikach.

Nocleg w hotelu Crown Himalaya lub w podobnym (w wersji 3*)
w hotelu Himalaya Front Resort lub w podobnym (w wersji 4*)

Dzień 6 - Zwiedzanie Pokhary – wschód słońca – Jezioro Phewa / śniadanie

Wcześnie rano przejazd do Sarangkot (1720 m n.p.m.) skąd będą Państwo podziwiać jeden z najpiękniejszych wschodów słońca – z widokiem na pasmo górskie Annapurny. Powrót do hotelu na śniadanie. Kolejne atrakcje tego dnia to: wizyta na tradycyjnym starym bazarze w Pokharze, zwiedzanie jaskini Gupteshower oraz przy wodospadzie Devi’s Fall. Popołudniową porą czeka też Państwa godzinny rejs łodzią po Jeziorze Phewa.

Nocleg w hotelu Crown Himalaya lub w podobnym (w wersji 3*)
w hotelu Himalaya Front Resort lub w podobnym (w wersji 4*)

Dzień 7 - Przelot do Kathmandu - Patan / śniadanie

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Przelot do Kathmandu (25 minut, jeśli lot z przyczyn pogodowych nie będzie mógł się odbyć wtedy przewidziany jest transfer samochodem). Wizyta w Patanie - którego plac Durbar swoim rozmachem i pięknem w niczym nie ustępuje temu w Bhaktapur. Patan położony jest tuż na obrzeżach Katmandu, do którego przyjadą Państwo popołudniową porą. Czas wolny.

Nocleg w hotelu Tibet lub w podobnym (wersja 3*)
w hotelu Shambala lub w podobnym (w wersji 4*)

Dzień 8 - Zwiedzanie Katmandu / śniadanie

Tego dnia odwiedzą Państwo trzy najciekawsze miejsca w stolicy Nepalu. Najpierw zobaczą Państwo Boudhanath – piękną ogromną stupę (charakterystyczna okrągła budowla), która jest jednym z symboli Katmandu i Nepalu. Stupa zlokalizowana jest w dzielnicy zamieszkałej w dużej mierze przez emigrantów z Tybetu. Następnie zobaczą Państwo plac Durbar w Katmandu, a potem udadzą się Państwo na wzgórze, na szczycie którego zlokalizowana jest świątynia Swayambhunath (zwana też Monkey Temple – świątynią małp) z kolejną ogromną stupą. Ze wzgórza rozciągają się piękne widoki na dolinę. Czas wolny do wieczora.

Chętne osoby mogą skorzystać z opcjonalnej wycieczki - lotu wokół najwyższego szczytu świata - Everestu. W cenie wycieczki jest transfer w 2 strony hotel-lotnisko oraz przelot samolotem z dużymi oknami, które ułatwiają podziwianie szczytów Himalajów. Wycieczka rozpoczyna się wcześnie rano (wylot ok. 6:30, pobudka około 5:00). Koszt wycieczki to około 220 USD / os. (ceny mogą się różnić w zależności od sezonu). 

Nocleg w hotelu Tibet lub w podobnym (wersja 3*)
w hotelu Shambala lub w podobnym (w wersji 4*)

Dzień 9 - Wylot z Katmandu / śniadanie

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Koniec fascynującej przygody w Nepalu.

Dodatkowe informacje

Należy zabrać ze sobą wygodne obuwie – ulice w miastach w Nepalu często nie są brukowane, dodatkowo w czasie trekkingu wymagane jest sportowe obuwie (nie musi być specjalistyczne).
Zaproponowany przez nas trekking nie wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Kąpiel słoni w rzece odbywa się jedynie w ciepłych miesiącach, a słonie chętnie uczestniczą w tej czynności.

W Nepalu w Dolinie Katmandu występują codziennie przerwy w dostawie prądu. Hotele mają swoje generatory, jednak w obiektach 3* należy spodziewać się niedogodności w postaci chłodnej wody w czasie tych przerw oraz słabej jakości oświetlenia/klimatyzacji. Należy tę specyficzną cechę kierunku potraktować jako dodatkową przygodę lub wykupić wyjazd z zakwaterowaniem w standardzie wyższym niż 3*.

Pokoje w hotelach 3* są często bardzo skromne.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianom. Warunki atmosferyczne i święta mogą wpłynąć na dostępność atrakcji.

W suchych miesiącach należy liczyć się z dużym smogiem w Katmandu - nie poleca się wtedy odwiedzin osobom z chorobami układu oddechowego. Nie ma zagrożenia chorobą wysokościową podczas tej wycieczki. Nie jest to wyjazd odpowiedni dla dzieci młodszych niż 10 lat.
Zdjęcia: pixabay.com, freeimages.com, materiały własne, Susheel Shrestha, Binod Adhikari

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij