Indie - praktyczne informacje

Bhutan i Nepal - Himalajska Shangri-La

Bhutan przez wielu podróżników uznawany jest za Shangri-La, mityczną krainę położoną na dachu świata wśród Himalajów. Po części jest to prawda, gdyż jest to kraj jak żaden inny – odosobniony, spokojny, nieskalany masową turystyką. Aby przylecieć do Bhutanu należy mieć specjalne pozwolenie, które nasze biuro oczywiście zapewnia przed wyjazdem. Połączenie zwiedzania Nepalu i Bhutanu stanowi wycieczkę idealną – kraje te bowiem korespondują ze sobą jak żadne inne, bo łączy je nie tylko geografia, ale i fantastyczni ludzie i ciekawe historie.


Proponowany program wyjazdu

Dzień 1 - Przylot do Katmandu – odpoczynek

Przylot do stolicy Nepalu – Katmandu. Powitanie przez angielskojęzycznego przedstawiciela biura, transfer do hotelu. Czas na odpoczynek po podróży.

Polecamy zjeść kolację w jednej z licznych restauracji z kuchnią nepalską lub tybetańską. Jedzenie w Katmandu jest tanie, kolacja dla 1 osoby nie kosztuje zwykle więcej niż 15 USD. Na Państwa życzenie możemy polecić restaurację lub zarezerwować dla Państwa posiłek w hotelu.

Dzień 2 - Zwiedzanie Katmandu / śniadanie

Tego dnia odwiedzą Państwo trzy najciekawsze miejsca w stolicy Nepalu. Najpierw zobaczą Państwo Boudhanath – piękną ogromną stupę (charakterystyczna okrągła budowla), która jest jednym z symboli Katmandu i Nepalu. Stupa zlokalizowana jest w dzielnicy zamieszkałej w dużej mierze przez emigrantów z Tybetu. Następnie zobaczą Państwo plac Durbar w Kathmandu, a potem udadzą się Państwo na wzgórze, na szczycie którego zlokalizowana jest świątynia Swayambhunath (zwana też Monkey Temple – świątynią małp) z kolejną ogromną stupą. Ze wzgórza rozciągają się piękne widoki na dolinę. Czas wolny do wieczora.

Dzień 3 - Katmandu – Bhaktapur – Changu Narayan – Nagarkot / śniadanie

Tego dnia po śniadaniu wyruszą Państwo w okolicę wzgórz otaczających Dolinę Katmandu. Na początku przejazd do miasta Bhaktapur, którego stara część wpisana jest na listę UNESCO. Spacer po placu Durbar oraz po wąskich uliczkach, gdzie życie toczy się swoim niemal średniowiecznym rytmem. Bhaktapur wygląda, jakby zatrzymał się tam czas – kobiety i mężczyźni nadal trudnią się tam tradycyjnymi rzemiosłami, a kozy i krowy pasą się tuż przy zabytkowych kamieniczkach. Jest to niepowtarzalna okazja dla miłośników fotografii!

Następnie udadzą się Państwo do pięknej świątyni Changu Narayan, która zlokalizowana jest w malowniczej wiosce, skąd wyraźnie widać góry. Po dotarciu do Nagarkot kolacja w hotelu.

Nagarkot słynie z pięknych widoków na Himalaje, przy dobrej pogodzie widać Mount Everest.

Dzień 4 - Nagarkot – Dhulikhel – Patan – Kathmandu / śniadanie

Po porannym podziwianiu Himalajów przy filiżance kawy przejazd do Dhulikhel, kolejnej uroczej miejscowości położonej u stóp gór. Zobaczą tam Państwo piękną architekturę i niemal żadnego turysty – jest to bowiem klejnot nieco z boku szlaków turystycznych. Następne wizyta w Patanie - którego plac Durbar swoim rozmachem i pięknem w niczym nie ustępuje temu w Bhaktapur. Patan położony jest tuż na obrzeżach Katmandu, do którego przyjadą Państwo popołudniową porą. Czas wolny.

Dzień 5 - Kathmandu – Pokhara / śniadanie

Po śniadaniu przejazd do Pokhary, miasteczka u stóp Annapurny, skąd wiodą jedne z najpopularniejszych szlaków w tej części Himalajów. Po około 6-godzinnej podróży nastąpi zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek oraz spacery po tej malowniczej okolicy nad jeziorem Phewa.

Dzień 6 - Pokhara / śniadanie

Wcześnie rano wyprawa na wzgórze Sarangkot, gdzie można obserwować niezapomniany wschód słońca nad szczytami i miastem. Powrót do hotelu na śniadanie, a następnie zwiedzanie miasta, w tym świątynie, jaskinia Gupteshower, wodospad. Czeka też na Państwa godzinna wyprawa łódką po jeziorze Phewa.

Dzień 7 - Pokhara – Kathmandu / śniadanie

Powrót z Pokhary do stolicy kraju. Popołudniową porą czas wolny na zakupy i spacer po mieście.

Dzień 8 - Kathmandu – Paro – Thimphu / śniadanie, lunch, kolacja

Rano przelot do Paro w Bhutanie. Sam lot również jest atrakcją, gdyż z samolotu widać pięknie Himalaje. Wizyta w Ta Dzong, muzeum, które niegdyś było twierdzą i obronnym punktem obserwacyjnym. Przejazd do Thimphu, stolicy Bhutanu.

Dzień 9 - Thimphu – Punakha - Thimphu / śniadanie, lunch, kolacja

Tego dnia będą Państwo mieli okazję podziwiać niemal nieskalaną turystyką prowincję tej zatopionej w górach krainy. W miarę zjeżdżania w niższe partie kraju, zobaczą Państwo zmieniający się krajobraz – od surowego górskiego, po zielone i żyzne plantacje bananowców, kaktusów i innych tropikalnych roślin.

Po przyjeździe do Punakha wizyta w pięknie położonej między dwiema rzekami twierdzy Wangdiphodrang Dzong wzniesionej w 1638 roku.

Powrót do Thimphu.

Dzień 10 - Thimphu – Taktsang Palphug – Paro / śniadanie, lunch, kolacja

Tego dnia czeka na Państwa punkt kulminacyjny programu – niesamowity i tajemniczy klasztor Taktsang, który położony jest na granitowej skale około 800 m nad doliną Paro (zwany też Tiger’s Nest). Ten zespół budynków robi niesamowite wrażenie i jest niezaprzeczalnym symbolem Bhutanu. Warto więc poświęcić około 2 godzin na niezbyt trudną, ale jednak męczącą wędrówkę (możliwy jest przejazd konno za dodatkową opłatą). Lunch zjedzą Państwo w niewielkiej restauracji z widokiem na sam klasztor!

Dzień 11 - Paro – Kathmandu / śniadanie

Czas na pożegnanie z tą mityczną krainą. Przelot z Bhutanu do Nepalu i następnie do Polski.

UWAGA – lot do Polski musi odbyć się najwcześniej o godzinie 18:00, w innym wypadku konieczna jest dodatkowa noc w Kathmandu (dodatkowa opłata).

Dodatkowe informacje

Należy zabrać ze sobą wygodne obuwie oraz zestaw ubrań na każdą pogodę – od ciepłych, po „wiosenne” (o szczegóły prosimy pytać w biurze).
Wycieczkę w Bhutanie organizuje rządowa bhutańska agencja turystyczna, która odpowiada za przebieg wyjazdu w tym kraju. Nasze biuro nie jest w stanie kontrolować tego, jakie hotele zostaną Państwu przydzielone, choć dokładamy wszelkich starań, by były to możliwe najlepsze obiekty z danego zakresu cenowego. Wyjazdy turystyczne do Bhutanu są niemal w 100% kontrolowane przez rząd.
W hotelach w Nepalu mogą wystąpić codzienne przerwy w dostawie prądu. Hotele posiadają własne generatory, jednak pewne utrudnienia nie będą w ten sposób zniwelowane (w czasie przerw w dostawie prądu ciśnienie ciepłej wody w kranie jest niskie, nie można korzystać z klimatyzacji czy suszarki do włosów, telewizora etc.).

Zdjęcia: pixabay.com, materiały własne, Flickr CC by 2.0 (zdjęcia podpisane i zmniejszone do rozmiaru 800x600 px)

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij