Indie - praktyczne informacje

Indie - Złoty Trójkąt z Varanasi

DELHI - JAIPUR - FATEHPUR SIKRI - AGRA - VARANASI

Wielu podróżników uważa, że nie odwiedzić Varanasi, to jak nie być w Indiach w ogóle. Święte miasto położone nad Gangesem - świętą rzeką. Dla wyznawców hinduizmu najkrótszą drogą do zbawienia jest umrzeć w Varanasi, by prochy po śmierci trafiły bezpośrednio w wody matki wszystkich rzek. Codziennie wieczorem odbywa się rytuał Aatri, ofiarowywania światła bogini Gandze. Nie można tego przegapić. Poza walorami duchowymi miasto to oferuje przede wszystkim niezwykłe doznania wizualne - ciasne uliczki wiodą do Ghatów, kamiennych schodów będących bramą do Gangesu.

Prócz świętego Varanasi odwiedzą też Państwo takie ikony, jak Taj Mahal czy Fort Amber w Jaipurze. Ta niezbyt długa wycieczka jest idealnym programem dla wszystkich osób, które chciałyby zobaczyć wszystko to, co w Indiach najważniejsze i najpiękniejsze.


Proponowany program wyjazdu

Dzień 1 - Przylot do Indii – New Delhi

Transfer z lotniska do hotelu prywatnym samochodem. Zakwaterowanie możliwe jest od ok. godz. 13:00.

Nocleg w hotelu: Avalon Courtyard lub w podobnym

Dzień 2 - Zwiedzanie Delhi / śniadanie

Tego dnia zobaczą Państwo wiele ciekawych miejsc w stolicy kraju, która dzieli się na stare i nowe miasto (Stare i Nowe Delhi). Obie części dostarczają wielu atrakcji, takich jak Czerwony Fort, India Gate (Brama Indii) czy tradycyjne bazary z przyprawami. Będzie okazja przejechać się tradycyjną rikszą po starej i tłocznej części miasta. Jeśli czas pozwoli, chętne osoby mogą zwiedzić Czerwony Fort (opłata za wstęp: 5 USD, transfer: 15 USD), jednak jest on dość podobny do Fortu w Agrze, więc można go bez żalu pominąć.

Nocleg w hotelu: Avalon Courtyard lub w podobnym

Dzień 3 - Delhi – Jaipur / 256 km (ok. 5-6h) śniadanie

Po śniadaniu transfer do Jaipuru (7:30), zwanego różowym miastem. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wycieczek w Indiach – tamtejsze zabytki zapierają dech w piersiach. Zanim jednak dotrą Państwo do Jaipuru, czekać będzie na Państwa przejazd autostradą przez dość pustynny krajobraz, mijając stada „świętych” krów, które często blokują drogę. Wieczorem czas na odpoczynek lub możliwość skorzystania z opcjonalnej lekcji gotowania (dostępność serwisu wymaga potwierdzenia):

Opcjonalnie: pokaz gotowania (2h) odbywać się będzie u tradycyjnej arystokratycznej rodziny. Zobaczą Państwo, w jaki sposób używać indyjskich przypraw i jak łączyć składniki, by potem w domu móc odtworzyć oryginalne hinduskie potrawy. Po pokazie gotowania wszystkie dania będą zaserwowane Państwu w formie tradycyjnej kolacji. Jest to niepowtarzalna okazja, by poznać autentyczną rodzinę indyjską oraz zjeść z nimi posiłek (około 41 USD / os. – do ustalenia).

Nocleg w hotelu: Vesta International lub Umaid Mahal lub w podobnym

Dzień 4 - Jaipur / śniadanie

Po śniadaniu czeka na Państwa wspaniała wyprawa do Fortu Amer (Amber), położonego na wzgórzu za miastem. Jego wnętrza przypominają pałac, a w labiryncie komnat zgubił się niejeden turysta. Po drodze do fortu zatrzymają się Państwo przy Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal) – osobliwej budowli, dzięki której damy dworu mogły oglądać życie uliczne bez pokazywania twarzy. Na szczyt wzgórza fortowego dostaną się Państwo na grzbiecie słonia. Następnie będzie okazja do zwiedzenia centrum Jaipuru oraz jego wspaniałych targowisk z przyprawami. Zobaczą też Państwo okazały Pałac Miejski oraz Obserwatorium Astronomiczne.

Wieczorem możliwość skorzystania z opcjonalnych aktywności/wycieczek. Zostaną zaproponowane przed wyjazdem lub na miejscu – w miarę dostępności (np. nocny spacer po mieście z przewodnikiem).

Nocleg w hotelu: Vesta International lub Umaid Mahal lub w podobnym

Dzień 5 - Jaipur – Fatehpur Sikri – Agra / 240 km (ok. 5-6h) śniadanie

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Agry (7:30). Po drodze zatrzymają się Państwo w niezwykle ciekawym miejscu – Fatehpur Sikri, starodawnym mieście i kompleksie pałacowym, który został opuszczony niemal zaraz po wybudowaniu (ze względu na wysychające studnie). Jest to świetna okazja, by zobaczyć szesnastowieczne budowle w niemal nietkniętym stanie.

Po przyjeździe do Agry, o ile czas pozwoli, wizyta w Mehtab Bagh – są to ogrody, z których rozpościera się piękny widok na Taj Mahal o zachodzie słońca.

Nocleg w hotelu: Four Points by Sheraton lub w podobnym

Dzień 6 - Taj Mahal – Agra Fort – Delhi / 210 km (ok. 5h) śniadanie

Po śniadaniu (7:30) zwiedzanie Taj Mahal – wspaniałego pomnika miłości, który wybudował po śmierci swojej żony Szach Dżahan. Mauzoleum zbudowane jest z białego marmuru i otoczone ogrodami, wygląda tak samo okazale zarówno od frontu, jak i z pozostałych trzech stron. Symetria oraz misterne zdobienia sprawiają, że Taj Mahal uznawany jest przez wielu za cud świata.

Następnie wizyta w ogromnym Czerwonym Forcie w Agrze – jest on bardzo podobny do tego w Delhi, z jego okien roztaczają się piękne widoki – w Forcie został uwięziony Szach Dżahan, który z okien swojej celi mógł nadal podziwiać Taj Mahal.

Transfer do Delhi, wypoczynek w hotelu.

Nocleg w hotelu: Avalon Courtyard lub w podobnym

Dzień 7 - Przelot do Varanasi / śniadanie

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Varanasi – niezwykłego miasta położonego nad Gangesem. Popołudniowa przejażdżka rikszą po mieście oraz uczestnictwo w pięknej ceremonii Aarti, odbywającej się na tzw. Ghatach, schodach u brzegu Gangesu. Schody te są swoistą bramą do świętej rzeki, a na ich stopniach codziennie palone są ciała zmarłych.

Nocleg w hotelu: Rivatas by Ideal lub w podobnym

Dzień 8 - Varanasi / śniadanie

Bardzo wcześnie rano, przed śniadaniem, wyruszą Państwo łodzią po rzece w stronę kamiennych Ghatów. Wschód słońca nad Gangesem jest wyjątkowy, wierni schodzą po schodach do wody w celu dokonania ablucji w życiodajnej rzece-matce, a jednocześnie zaczyna się normalne, codzienne życie – ludzie myją nad rzeką zęby, naczynia, piorą ręczniki i suszą kolorowe jedwabne sari. Dogasają ostatnie paleniska pozostałe po wieczornej ceremonii Aarti. Następnie wizyta w świątyni Vishwanath, której dach pokryty jest szczerym złotem.

Po śniadaniu zwiedzą Państwo Sarnath, miejsce, gdzie Budda wygłosił swoją pierwszą przemowę do swoich uczniów, dając jednocześnie podstawy obecnej formie buddyzmu. Ruiny dawnych budowli sięgają III wieku p.n.e. Wizyta w lokalnym muzeum, następnie w świątyni Mahabodhi. Wieczór mogą Państwo spędzić w okolicy hotelu lub przy Ghatach.

Nocleg w hotelu: Rivatas by Ideal lub w podobnym

Dzień 9 - Wylot do Polski / śniadanie

Po śniadanie wykwaterowanie z hotelu (najpóźniej do 11:00) i transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot następnego dnia.

Dodatkowe informacje

Uwaga: przejazd na słoniach zależy od dostępności miejsc – w przypadku ich braku zorganizowany zostanie transfer jeepem; wizyta w Mehtab Bagh może się nie odbyć, jeśli nie dojadą Państwo na miejsce przed zachodem słońca – zależy to od ruchu drogowego. Taj Mahal jest zamknięty w piątki i większe święta muzułmańskie.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij