Japonia - praktyczne informacje

Klimat i pogoda Japonia

Japonia pogoda i klimat

Ze względu na położenie geograficzne oraz ukształtowanie terenu jakim cechuje się Japonia pogoda w tym kraju jest dość trudna do opisania i sklasyfikowania.

Jest to kraj wyspiarski, a więc dość wilgotny, z dużymi różnicami temperatur między latem i zimą oraz północą kraju i południem.

Zimy w Japonii w części północnej (Nagano na wyspie Kiusiu oraz wyspa Hokkaido) są zwykle mocno śnieżne i zimne. Panują tam doskonałe warunki narciarskie i praktycznie nie odnotowuje się tam zim bez sporych opadów śniegu. Jest to więc bezpieczny pomysł na planowanie narciarskiego wyjazdu, zalecamy rezerwacje ze sporym wyprzedzeniem. Zima na trasie typowych wycieczek objazdowych (Tokio-Kioto-Hiroszima) zwykle jest dość łagodna, bez śniegu, z temperaturami w okolicach +10 stopni. Śnieg wokół Tokio może zalegać w okolicach Hakone.

Lato w dużych japońskich miastach (Tokio-Kioto-Hiroszima) jest zwykle upalne, parne i wilgotne. Sierpień i wrzesień to czas tajfunów, które mogą nawiedzać wyspy dość intensywnie (silny wiatr, duże opady) i wpływać na komunikację samolotową.

Wiosna i jesień to najbardziej popularny czas na odwiedziny w Japonii – ze względu na umiarkowaną, łagodną pogodę i piękne zjawiska przyrodnicze, jakimi są kwitnienie wiśni oraz czerwienienie klonów. Jest to też czas, kiedy ceny hoteli są najwyższe, a popularność podróży po kraju wśród Japończyków jest tak ogromna, że w kwietniu i listopadzie (szczyt sezonu) pokoje rezerwowane są z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. W tym czasie lepiej omijać jest kwiecień i listopad, a odwiedzić Japonię w maju, czerwcu lub w październiku.

Wyspa Okinawa

Okinawa nazywana jest japońskimi Hawajami, choć pogodowo jest to określenie nieco na wyrost, bo aura jest na Okinawie zdecydowanie bardziej kapryśna.

Zima na wyspie jest dość chłodna, temperatury od grudnia do lutego kształtują się w okolicach 20 stopni w dzień i 15 stopni w nocy. Jest to więc świetny czas na zwiedzanie, ale nie na plażowanie.

Lato na Okinawie jest bardzo ciepłe (30 stopni) i najlepszym czasem na plażowanie są nasze polskie wakacje – czyli lipiec, sierpień. Bardzo dobra pogoda utrzymuje się także na początku jesieni, czyli we wrześniu i październiku. Listopad i grudzień są już chłodniejsze (22-25 stopni).

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij