Meksyk - praktyczne informacje

Fauna i flora Meksyk

Ze względu na to, że Meksyk jest bardzo dużym krajem, przez który przechodzi wiele stref klimatycznych, charakteryzuje go ogromna różnorodność roślin i zwierząt. Każdy region Meksyku wyróżnia się pod względem pogody, ukształtowania terenu, a co za tym idzie także fauny i flory. W celu ochrony tego wspaniałego bogactwa tworzone są parki i rezerwaty przyrody, które można zwiedzać, ale należy zachować szczególną uwagę i ostrożność. Najbardziej znane rezerwaty przyrody w Meksyku to Sian Ka’an, Celestun, Rio Lagarton i Calakmul na Półwyspie Jukatan oraz El Vizcaino na Półwyspie Kalifornijskim czy Dżungla Lakadońska i rezerwat Montes Azules w stanie Chiapas.

Będąc na Jukatanie warto zrobić sobie wycieczkę do jednego lub kilku rezerwatów, gdyż zobaczyć można w nich niesamowite i często niespotykane nigdzie indziej rośliny i zwierzęta. Półwysep znany jest z lasów mangrowych i namorzyn porastających jego rozległe wybrzeże. Natomiast w środku jukatańskiego lądu, jedynie kilkadziesiąt kilometrów od znanych miejscowości wypoczynkowych można zobaczyć prawdziwą dżunglę. Wśród mieszkanców Juakatanu warto wymienić chociażby różowe flamingi w parkach Celestun i Rio Lagartos czy małpy czepiatki, delfiny, mrówkojady, żółwie morskie, krokodyle czy kormorany w biosferze Sian Ka’an. Na Półwysep Kalifornijski koniecznie powinni się wybrać miłośnicy wypatrywania wielorybów i lwów morskich. Natomiast piękne dzikie koty, takie jak jaguary, oceloty czy pumy to mieszkańcy rezerwatu Montes Azules.

Jeżeli chodzi o szatę roślinną w Meksyku, to dużą jego powierzchnię, bo aż 28% zajmują lasy. W zależności od regionu kraju są to albo lasy iglaste albo wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe suche albo lasy kolczaste. Wśród ciekawych gatunków roślin rosnących w Meksyku warto wymienić m.in. charakterystyczne kaktusy, drzewa mahoniowe, cedry, orchidee czy piękne palmy.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij