Meksyk - praktyczne informacje

Kultura Meksyk

Kultura Meksyku jest wyrazem gorącego temperamentu mieszkańców tego kraju. Zarówno muzyka, taniec, sztuki plastyczne, jak i nawet architektura są charakterystyczną mieszanką wpływów indiańskich, hiszpańskich, karaibskich i kultury zachodniej. Z meksykańskim folklorem silnie kojarzą się takie elementy jak kolorowe stroje – słomiane sobrero i tkane z grubych materiałów poncho, żywa tradycyjna muzyka mariachi, specifyczne radosne obchodzenie święta zmarłych czy barwne malarstwo m.in. Fridy Kahlo i Diego Riviery.

Meksyk jest krajem katolickim z silnym przywiązaniem do religii i tradycji, co widać zwłaszcza na wsiach i w mniej rozwiniętych obszarach kraju. Symbole religijne i święta kościelne są dla mieszkańców Meksyku bardzo ważne. Hucznie obchodzony jest między innymi dzień 12 grudnia – święto Matki Boskiej z Gwadalupe oraz właśnie 1 listopada, czyli święto zmarłych. Meksykanie wierzą, że w ten dzień odwiedzają ich duchy bliskich, którzy odeszli. Stąd zwyczaj biesiadowania na cmentarzach i przynoszenia na groby jedzenia oraz napojów, w tym oczywiście i tequili.

Będąc w Meksyku warto na pewno poszukać miejsca, w którym można na żywo posłuchać muzyki granej przez mariachi, czyli orkiestrę składającą się z kilku gitar, skrzypiec, mandoliny i trąbki. Sama nazwa tych tradycyjnych zespołów wzięła się podobno od zniekształconego francuskiego słowa mariage, czyli ślub, gdyż mariachi początkowo byli spotykani głównie jako weselni grajkowie. Same wesela w Meksyku są dla przybyszów z innych krajów ciekawym przejawem lokalnej kultury. Do zaślubinowych zwyczajów należy między innymi wkładanie przez pannę młodą sukni odziedziczonej po matce czy babci (pan młody natomiast powinien mieć na sobie tradycyjny strój torreadora), symboliczne przekazywanie przez pana młodego pannie młodej 13 złotych monet czy całonocna fiesta przy tequili i różnych daniach z tortilli.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij