Saint Lucia - praktyczne informacje

Saint Lucia - podstawowe informacje

Saint Lucia jest małym karaibskim państwem stanowiącym część archipelagu Małych Antyli. Najbliższymi wyspami są na północy Martynika i na południu Saint Vincent i Grenadyna. Wyspa została odkryta przez Europejczyków prawdopodobnie na początku XVI w. Według oficjalnych danych w 1502 roku odkrył ją znany wszystkim żeglarz i odkrywca - Krzysztof Kolumb. Przez lata była ona kolonizowana przez Anglików i Francuzów, a od 1803 r. stała się wyłączną kolonią brytyjską. Następnie stopniowo stawała się coraz bardziej niezależna, ale dopiero po wielu latach, a dokładnie od 22 lutego 1979 roku Saint Lucia stała się niepodległym państwem.

Stolicą kraju i zarazem największym miastem jest Castries, o populacji niewiele ponad 50 tysięcy mieszkańców, co stanowi 1/3 mieszkańców całego państwa. Na wyspie znajdują się aż dwa lotniska, jedno przeznaczone dla długich międzynarodowych lotów, natomiast drugie dla mniejszych samolotów, które latają głównie pomiędzy wyspami karaibskimi.

Saint Lucia jest bardzo zieloną, górzystą wyspą i wyróżnia się pod tym względem na tle sąsiadujących wysepek. Tak jak większość wysp na Morzu Karaibskim Saint Lucia jest pochodzenia wulkanicznego, z najwyższym szczytem Mount Gimie o wysokości 950 m n.p.m.

Bardzo znany, majestatyczny krajobraz tworzą dwie góry Pitons, które są swoistym symbolem wyspy. Bardzo strome i obrośnięte bujną roślinnością góry na długo pozostaną w pamięci podróżujących.

Ludzie zamieszkujący wyspę mają korzenie afrykańskie oraz zmieszane korzenie afrykańsko-europejskie. Oficjalnym językiem jest angielski, ale równie popularna wśród miejscowych jest kreolska odmiana języka francuskiego – patwah, którą posługuje się (wymiennie z angielskim) aż 95% populacji Saint Lucii.

Główną gałęzią gospodarki wyspy jest oczywiście turystyka, która dzięki malowniczym krajobrazom rozwija się coraz lepiej. Z roku na rok coraz więcej osób docenia naturalne piękno Saint Lucii, przez co staje się ona nowym, bardzo egzotycznym celem dla turystów z Europy, USA i całego świata. Bardzo popularnym sposobem zwiedzania Małych Antyli jest wybór jednego z rejsów komercyjnych, w trakcie którego każdego dnia znajdujemy się na nowej wyspie. Saint Lucia bardzo często znajduje się na trasie takich rejsów. Równie popularne jest Island Hopping, czyli zwiedzanie kilku wysp przemieszczając się pomiędzy nimi małymi samolotami. Odległości pomiędzy wyspami są na tyle niewielkie, że loty trwają zazwyczaj około 30 minut, dzięki czemu błyskawicznie przemieszczamy się pomiędzy wyspami i możemy dokładniej poznać kulturę i różnorodność wysp karaibskich.  

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij