RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Sri Lanka - praktyczne informacje

Fauna i flora Sri Lanka

Najważniejszymi przedstawicielami lankijskiej fauny są oczywiście słonie, które żyją w parkach narodowych na wyspie. Zwierzęta te często można spotkać także na polach i łąkach graniczących z gęstą dżunglą - wychodzą z niej w poszukiwaniu łatwego pożywienia, czasem plądrując uprawy. Wiele osobników ucierpiało podczas wieloletniego konfliktu z Tamilskimi Tygrysami, który zakończył się w 2009 - słonie ranione były przez miny przeciwpiechotne. Słonie często wykorzystywane były także w pracy na polu (zamiast konia), dziś jest to już nielegalne. Wiele z tych chorych i pokrzywdzonych przez los osobników dziś żyje w sierocińcu dla słoni Pinnawela.

Innymi często spotykanymi zwierzętami są niewielkie małpki - makaki. Występują one całymi stadami w pobliżu świątyń oraz w Kandy, gdzie dokarmiane są przez turystów. Małpki wydają się bardzo przyjazne, ale należy pamiętać, że mimo wszystko są to dzikie zwierzęta, które mogą przenosić choroby. Nie wolno ich więc dotykać i drażnić. Makaki często okazują się małymi złodziejami, potrafią np. wykraść sprzęt fotograficzny z zamkniętej torby. Jest to niewątpliwie ciekawy element azjatyckiego folkloru. Innymi małpami spotykanymi na Sri Lance są hulmany i langury.

W gęsto porośniętych namorzynami rzekach Sri Lanki żyją krokodyle, spotyka się także wiele gatunków ptaktów, z których część żyje tylko na Cejlonie. Na Równinach Hortona (ponad 2000 m n.p.m.) spotkać można lankijskiego jelenia, a na południu w Parku Narodowym Yalla żyją lamparty.

Flora na wyspie jest bardzo zróżnicowana - zobaczyć tam można zarówno podmokłe niziny, jak i chłodne wyżyny. Południowo-zachodnie wybrzeże porośnięte jest gęstymi gajami palmowymi, w środku wyspy rosną stare lasy deszczowe (rezerwat Sinharaja wpisany jest na listę UNESCO), a wschodnie wybrzeże roślinnością przypomina kraje śródziemnomorskie.

 

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.