RejsyWycieczki objazdoweZwiedzanie i wypoczynekWypoczynekLast MinuteAll InclusiveŚlub za granicąPodróż poślubna
Sri Lanka - praktyczne informacje

Sri Lanka - Pogoda i Klimat

Pogoda na Sri Lance sprzyja plażowaniu i zwiedzaniu - niemal o każdej porze roku są tam miejsca, w których świeci słońce. Klimat wyspy jest bardzo zróżnicowany, wpływ na to mają dwie pory monsunowe oraz obecność gęstej dżungli porastającej sporą część wyspy. Kiedy warto jechać?

Plaże na zachodnim i południowym wybrzeżu (od Colombo do Tangalli) oraz Park Narodowy Yala

  • Najlepszy czas - od grudnia do marca - pogoda jest wtedy stabilna, przewaga słońca, przyjemne temperatury w okolicach 30 st.
  • Drugi najlepszy czas - od II połowy czerwca do I połowy sierpnia - przewaga słońca, możliwe przelotne opady deszczu i wiatr, temperatura w okolicach 32 st.
  • Najgorszy czas - od II połowy kwietnia do II połowy maja / październik i listopad - pogoda może być gorąca, duszna i wilgotna, duża ilość opadów, w Parku Narodowym Yala możliwe remonty

Plaże na wschodnim wybrzeżu (Trincomalee i Passikudah) oraz Park Narodowy Minneriya

  • Najlepszy czas - od czerwca do sierpnia - stabilna pogoda, dużo słońca, przyjemne temperatury w okolicach 30 st.
  • Drugi najlepszy czas - od kwietnia do II połowy maja / wrzesień - dużo słońca i jedynie przelotne opady
  • Najgorszy czas - od listopada do marca - dużo opadów, silny wiatr, wzburzone morze (w Parku Minneriya przelotne ulewy, co jednak nie przeszkadza w zwiedzaniu jeepem)

Środek wyspy (Kandy, Nuwara Eliya, Równiny Hortona, Sigiriya)

  • Środek wyspy charakteryzuje się stabilną pogodą przez cały rok - ze względu na klimat i dżunglę deszcze są możliwe o każdej porze roku, choć najwięcej jest ich w październiku i listopadzie
  • Nuwara Eliya - pogoda jest tam zupełnie inna niż na pozostałym obszarze kraju, możliwe są mgły i mżawki (stąd przydomek - Mała Anglia) oraz temperatury nad ranem spadające do 10 st.
  • Równiny Hortona - jest to obszar położony na 2000 m n.p.m. więc pogoda jest tam wyjątkowo nieprzewidywalna i chłodna (w dzień od 18 do 25 st. w nocy zwykle około 10 st.) - należy zabrać dobre buty i kurtkę przeciwdeszczową

Uwaga! Ze względu na to, że Sri Lanka jest krajem tropikalnym, opady mogą wystąpić o każdej porze roku - również tej uznawanej za suchą.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij