RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Sri Lanka - praktyczne informacje

Kultura, sztuka i religia Sri Lanka

KULTURA I SZTUKA

Kultura i sztuka Sri Lanki ma swoje korzenie zarówno we wpływach indyjskich, jak i kolonizatorskich. W skalnych świątyniach zobaczyć można antyczne freski pokazujące początki buddyzmu na wyspie, a na południowo-zachodnim wybrzeżu wciąż działają kościoły i niewielkie parafie. Taniec odgrywa bardzo ważną rolę podczas świąt na Sri Lance, a najsłynniejsza jego odmiana to tzw. "Kandyan dance", wywodzący się z dawnej stolicy kraju - Kandy. Przez kilka dni w roku w Kandy odbywa się wielka parada z udziałem tancerzy, muzyków i kolorowo przybranych słoni - jest to Asela Perahara i ciężko wtedy o miejsce w hotelu w regionie.

Regionalne wyroby z drewna (zwłaszcza kolorowe maski) i batiku (sposób barwienia tkanin) zyskują aprobatę wśród turystów.

Na Sri Lance wydobywa się doskonałej jakości kamień księżycowy (moonstone) - minerał o lekko błękitnym zabarwieniu, używany w przemyśle biżuteryjnym.

RELIGIA

Sri Lanka jest krajem buddyjskim, religię tę wyznaje około 70% mieszkańców. W Kandy znajduje się jedna z najbardziej świętych relikwii - Ząb Buddy, a w miastach i miasteczkach zobaczyć można stupy (dagoby), czyli kopuły w buddyzmie symbolizujące oświecenie. Niemal 13% społeczeństwa Sri Lanki do wyznawcy hinduizmu - są to głównie przybysze z południowych Indii, Tamilowie, którzy zamieszkują północne i północno-wschodnie części wyspy. Na Cejlonie jest również nieduża społeczność muzułmanów (potomkowie kupców) oraz chrześcijan, którzy przybyli na wyspę w czasach kolonii portugalskiej i holenderskiej.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.