Sri Lanka - praktyczne informacje
Przewodnik po kierunkachWięcej informacji
POLECANE

Sri Lanka - Cejlon pełen przygód

Prywatna wycieczka Cejlon pełen przygód to wspaniały sposób, by zobaczyć Sri Lankę z nieco innej perspektywy. Proponujemy:

  • pełną emocji podróż lokalnym pociągiem (piękne widoki!)
  • treking po Równinach Hortona - pięknych, ale zwykle pomijanych terenach w środku wyspy
  • wizyty w wielu wspaniałych zabytkach kultury
  • dodatkowe atrakcje, jak rafting czy przejażdżka na słoniu

Wycieczkę tę można przedłużyć o dodatkowy pobyt na plaży na Sri Lance lub na Malediwach!


Proponowany program wyjazdu

Dzień 1 - Przylot na Sri Lankę – Colombo / kolacja

Przylot na międzynarodowe lotnisko położone około 40 km na północ od Colombo. Na miejscu przywita Państwa nasz przedstawiciel.

Na początku udadzą się Państwo do Colombo, które jest największym miastem Sri Lanki – na jego przedmieściach zlokalizowana jest oficjalna stolica kraju – Kotte. Colombo to szybko rozwijająca się metropolia, która swoim nowoczesnym wyglądem odstaje od reszty Cejlonu – nigdzie indziej na wyspie nie zobaczą Państwo drapaczy chmur. Sri Lanka to kraj wielu kultur, w Colombo zobaczą więc Państwo świątynię buddyjską, hinduistyczną oraz protestancki kościół (z prężnie działającą parafią od czasów kolonialnych).

Popołudnie można spędzić na spacerze przy oceanie lub na zakupach.

Nocleg w hotelu Cinnamon Red

Dzień 2 - (Rafting na rzece) – Nuwara Eliya / (170 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu czeka na Państwa przejazd do miasteczka Nuwara Eliya, ale po drodze warto skorzystać z bardzo ciekawej atrakcji – spływu pontonami po rzece Kelani niedaleko miejscowości Kithulgala. Wycieczka jest opcjonalna, odbywa się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, ale mimo to uczestniczyć w niej mogą osoby powyżej 16 lat (nie jest wymagana umiejętność pływania). Koszt wycieczki to 30 USD / os. (płatne na miejscu).

Kolejny przystanek to Nuwara Eliya, urocze miasteczko położone wśród wzgórz i plantacji herbaty. Okolica zwana jest „Małą Anglią” ze względu na architekturę (pozostałości po dawnej kolonii) oraz nietypowy dla krajów tropikalnych klimat – rano i wieczorem okolica często spowita jest mgłą, a zimą w nocy temperatura spada nawet do 10 stopni. Wszystko to sprawia, że atmosfera tego miejsca jest zupełnie niepowtarzalna.

Nocleg w hotelu Oak-Ray Tea Bush

Dzień 3 - Przejazd pociągiem – Równiny Hortona – plantacja herbaty – Kandy (120 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu nietypowa atrakcja - przejazd pociągiem w rejony Parku Narodowego Równin Hortona. Trasa wiedzie przez zapierające dech w piersi rejony porośnięte lasami i plantacjami herbaty. Jest to wspaniała przygoda, dzięki której można zobaczyć Sri Lankę od jej zupełnie nieturystycznej strony – pociąg jest całkowicie lokalny, nie ma w nim klimatyzacji, a naturalną wentylację zapewnia wiatr wiejący przez otwarte okna. Docelowy przystanek to położona 1983 m n.p.m. stacja Pattipola skąd pojadą Państwo do Równin Hortona.

Po pełnej emocji przejażdżce pociągiem udadzą się Państwo na trekking po Równinach Hortona. W parku tym zobaczyć można stada jeleni, które żyją jedynie na Sri Lance – Sambar Lankijski. Na wytrwałych, których nie przeraża kilkunastokilometrowa wędrówka, czeka wizyta na Końcu Świata – World’s End to ogromna przepaść opadająca 800-metrową skalną ścianą pionowo w dół wąwozu.

Przejazd do Kandy. Po drodze odwiedzą Państwo plantację i fabrykę herbaty, gdzie produkuje się słynny cejloński złoty napój. Czas na degustację różnych gatunków herbaty.

Nocleg w hotelu Earl’s Regent

Dzień 4 - Kandy – Królewskie Ogrody Botaniczne – Kandy / (30 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu czeka na Państwa zwiedzanie okolic i miasta Kandy – dawnej stolicy kraju. Poznają Państwo tajniki produkcji batiku (azjatycki sposób barwienia tkanin), wytwarzania biżuterii z lokalnych kamieni (moonstone – kamień księżycowy) i rzeźbienia w egzotycznym drewnie. Na targu owocowym spróbują Państwo rosnących w dżungli owoców, na przykład słynnego duriana (zwanego królem owoców).

Kolejnym punktem programu są odwiedziny w Królewskich Ogrodach Botanicznych Paradeniya. To piękne miejsce pozwala zobaczyć egzotyczne kwiaty, bambusy i ogromne palmy oraz aleję z drzewami, na których mieszkają setki roślinożernych nietoperzy.

Po południu zaplanowano odwiedziny w najświętszym miejscu Sri Lanki – w Świątyni Zęba Buddy, gdzie ukryta jest ta relikwia. Budynek od zewnątrz nie robi zwykle dużego wrażenia, jednak jego wewnętrzne zdobienia wykonane z egzotycznych gatunków drewna i kości słoniowej to kwintesencja sakralnego przepychu.

Na zakończenie dnia zobaczą Państwo pokaz tradycyjnych tańców i muzyki Sri Lanki.

Nocleg w hotelu Earl’s Regent

Dzień 5 - Matale – Dambulla – Polonnaruwa / (140 km) śniadanie, kolacja

Tego dnia po śniadaniu czeka na Państwa wizyta w ogrodzie przypraw w Matale. Zobaczyć tam można jak rosną różnego typu popularne przyprawy, bo Sri Lanka słynie nie tylko z uprawy herbaty, ale również cynamonu czy pieprzu.

Następnym przystankiem będzie wpisana na listę UNESCO Skalna Świątynia Dambulla – złożona z zespołu ponad 80 jaskiń, z których do zwiedzania udostępnionych jest 5 najciekawszych. W środku znajduje się wiele posągów Buddy, a ściany zdobią zabytkowe malowidła.

Na zakończenie dnia zaplanowana jest wizyta w Polonnaruwie, która po upadku królestwa Anuradhapury była drugą stolicą Sri Lanki. Zobaczą tam Państwo ruiny antycznych pałaców, systemów irygacyjnych, a także ogromny posąg leżącego Buddy wykuty w kamieniu.

Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Nocleg w hotelu Camellia Resort

Dzień 6 - Sigiriya – safari jeepami w Parks Narodowym Minneriya / (100 km) śniadanie, kolacja

Rano po śniadaniu czeka na Państwa wspinaczka na skalną fortecę zwaną Lwią Skałą – Sigiriya. Jest to najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny zabytek Sri Lanki – wielka skała wystaje ponad porastającą okolicę puszczę, a na jej szczycie ukryte są ruiny dawnego pałacu. Droga nie jest łatwa, wiedzie najpierw wykutymi w skale schodami, a następnie metalowymi pomostami i kamiennymi półkami przy ścianie skały. Wszystko jest jednak zupełnie bezpieczne, a pieczę nad konstrukcją sprawuje UNESCO. Z góry roztaczają się wspaniałe widoki, a czas umilają oswojone z turystami małpki.

Po południu zaplanowano wizytę w Parku Narodowym Minneriya, gdzie w okresie letnim migruje największa liczba słoni na Sri Lance - stada liczące nawet 400 osobników. Podczas safari jeepami będą Państwo mieli okazję zobaczyć nie tylko słonie, ale również wodne bawoły czy liczne gatunki ptaków.

Nocleg w hotelu Camellia Resort

Dzień 7 - Pinnawala – transfer do hotelu / (175 km) śniadanie

Po śniadaniu czeka na Państwa opcjonalna aktywność – przejażdżka na grzbiecie słonia (płatna dodatkowo na miejscu – 12 USD / os.). Słonie są łagodne, a na ich grzbietach zainstalowane są wygodne siedziska z metalowymi barierkami. Będą Państwo również mieli okazję nakarmić zwierzę przekąskami w postaci bananów czy innych owoców.

Przejazd do jednego z najbardziej charakterystycznych i ulubionych przez turystów miejsc Sri Lanki – sierocińca dla słoni Pinnawala. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie zobaczyć można tak liczne stado tych majestatycznych zwierząt. Wszystkie słonie w Pinnawali zostały uratowane od śmierci, jaka niechybnie spotkałaby je na wolności (ze względu na wiek czy odniesione rany). Każdy ze słoni ma przydzielonego opiekuna, który odpowiada za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Będą Państwo mieli okazję przyjrzeć się z bliska kąpieli słoni w rzece i ich karmieniu.

Transfer na lotnisko (wieczorny/nocny lot).

 
Dodatkowe informacje

UWAGA! Aby program mógł się odbyć w całości, przylot na Sri Lankę musi nastąpić rano, natomiast wylot ze Sri Lanki wieczorem lub w nocy.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. W czasie świąt niektóre obiekty mogą być zamknięte. Ceny wstępów płatne na miejscu w lokalnej walucie – mogą się różnić od podanych wyżej ze względu na wahania kursu walut.

W razie niedostępności pokoi w wyżej wymienionych hotelach, zostaną zaproponowane inne hotele w standardzie min. 3*. Dostępność polskojęzycznego przewodnika/opiekuna wymaga potwierdzenia.

Zdjęcia: pixabay.com, freeimages.com, materiały własne, zdjęcie pociągu: copyright by Hafiz Issadeen 2009 (Flickr) - zdjęcie przycięte i zmniejszone do rozm. 800 x 600 pix) CC By 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij