Sri Lanka - praktyczne informacje
Przewodnik po kierunkachWięcej informacji
POLECANE

Indie + Sri Lanka - zapach herbaty

Koczin - Munnar - Alleppey - Colombo - Galle - Yala - Nuwara Eliya - Kandy - Sigiriya - Colombo

Południowe Indie i Sri Lanka - połączenie idealne. Prywatna wycieczka!

Będą Państwo mieli okazję porównać indyjski region Kerala z mitycznym Cejlonem, czyli wyspą nazywaną "łzą z policzka Indii". Czekają na Państwa:

  • romantyczna indyjska Kerala
  • zielone plantacje aromatycznej herbaty (Munnar w Indiach i Nuwara Eliya na Sri Lance)
  • rejs i nocleg na tradycyjnej łodzi houseboat w regionie Backwater
  • cudowne wybrzeże Sri Lanki - żółwie morskie, fort w Galle, a nawet wieloryby!
  • wspaniałe zabytki wpisane na listę UNESCO oraz egzotyczna przyroda

Proponowany program wyjazdu

Dzień 1 - Przylot do Koczin w Indiach – wodospady Athirappily / (200 km) kolacja

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Koczin, mieście położonym na południu Indii – w stanie Kerala.

Na lotnisku powita Państwa prywatny kierowca. O ile czas pozwoli (przylot przed 13:00) – wycieczka nad piękne wodospady Athirappily (2h w jedną stronę).

Nocleg w Koczin w hotelu Courtyard by Marriott lub w podobnym

Dzień 2 - Koczin – Munnar / (150 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu zwiedzanie Koczin. Wizyta w Bazylice Santacruz, jednej z ośmiu w Indiach. Następnie w Kościele Św. Franciszka, wybudowanym w 1503 roku – najstarszym kościele w Indiach, który był świadkiem kolonialnych zmian w tym regionie. Zobaczą też Państwo chińskie sieci rybackie, które są używane przez lokalnych rybaków w połowach podczas wysokiej fali – rozpięte na długich giętych palach wyglądają bardzo malowniczo.

Przejazd do Munnaru – malowniczego regionu porośniętego słynnymi keralskimi plantacjami herbaty. Czekają tam na Państwa piękne widoki na soczyście zielone wzgórza. Wizyta w muzeum herbaty (uwaga – nieczynne w poniedziałki!), gdzie zapoznać się można z różnymi aspektami uprawy tej drogocennej rośliny.

Nocleg w Windermere Estate, rezydencji położonej przy egzotycznej plantacji kardamonu (lub w podobnym hotelu).

Dzień 3 - Munnar – Alleppey / (180 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu przejazd do Allepey, gdzie zostaną Państwo zakwaterowani w „pływającej rezydencji”, czyli na łodzi zwanej houseboat. Jest to najlepszy sposób, by zobaczyć piękne rejony Backwater w Kerali – sieć kanałów, których brzegi porośnięte są gęstą egzotyczną roślinnością. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc w Indiach.

Kolacja i nocleg na łodzi Lakes&Lagoon – Premium (pokój 2-osobowy z łazienką i klimatyzacją, wysoki standard)

Dzień 4 - Alleppey – Koczin – Sri Lanka / śniadanie, kolacja

Po śniadaniu na łodzi zacumują Państwo w Allepey. Transfer na lotnisko w Koczin. Popołudniowy lot na Sri Lankę. Po przylocie zostaną Państwo odebrani na lotnisku przez prywatnego kierowcę i przewiezieni do hotelu w stolicy kraju – Colombo.

Nocleg w hotelu Cinnamon Red lub w podobnym

Dzień 5 - Colombo – przedszkole dla żółwi – Galle / (ok. 160 km) śniadanie, kolacja

Przejazd wybrzeżem do miejscowości Kosgoda, gdzie odwiedzą Państwo wylęgarnię żółwi morskich. W wodach Sri Lanki żyje aż pięć gatunków tych zagrożonych wyginięciem stworzeń. Będzie również możliwość skorzystania z opcjonalnej wycieczki:

Safari na rzece – Podczas wycieczki łodzią (max. 6 osób) zobaczą Państwo Sri Lankę od zupełnie innej strony. Rzeka Madu jest domem dla wielu gatunków ptaków oraz płazów i gadów, które żyją w zaroślach lasów namorzynowych. Cena: 20 USD / cała łódź 6-osobowa

Przejazd do Galle. Zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek.

Nocleg w hotelu Lady Hill (hotel na wzgórzu) lub w podobnym

Dzień 6 - Galle – (Mirissa) – Koggala – Tissamaharamaya / (ok. 150 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu czeka na Państwa dalsza podróż wzdłuż wybrzeża – do Parku Narodowego Yala. Najpierw jednak odwiedzą Państwo holenderski fort w zabytkowym mieście Galle. Po drodze do Yala będą Państwo mieli okazję zobaczyć charakterystyczny dla Sri Lanki widok – rybaków na szczudłach w okolicach Koggala.

Tego dnia można skorzystać z jeszcze jednej niezwykłej opcjonalnej wycieczki – rejsu po oceanie w poszukiwaniu wielorybów i delfinów. W tym celu dzień należy rozpocząć bardzo wcześnie – około 6 rano (dzień wcześniej warto poprosić hotel o przygotowanie śniadania na wynos).

Safari na oceanie – Mirissa jest jednym z najlepszych miejsc w Azji Południowo-Wschodniej na obserwację tak pięknych i rzadkich zwierząt, jak płetwal błękitny. Dodatkowo będą też Państwo mieli szansę zobaczyć delfiny i kaszaloty. Należy jednak pamiętać, że organizatorzy wycieczki nie mają wpływu na pojawienie się tych dzikich zwierząt w danym dniu. Cena: 60 USD / os.

Uwaga: może nie starczyć czasu na wycieczkę po Galle jeśli zdecydują się Państwo na skorzystanie z wodnego safari. W miarę możliwości zwiedzanie Galle odbędzie się dzień wcześniej – o ile starczy czasu.

Nocleg w hotelu Chandrika lub w podobnym

Dzień 7 - Safari w Yala – Ella – (rafting) – Nuwara Eliya / (ok. 160 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu wezmą Państwo udział w safari jeepami po Parku Narodowym Yala. Jest to największy park na Sri Lance, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczą Państwo słonie, wodne bawoły, pawie i rzadkiego, zagrożonego wyginięciem lamparta. Jeśli nawet zwierzyna danego dnia nie pojawi się na horyzoncie, to i tak safari jeepem po parku jest wspaniałym przeżyciem.

Przejazd przez piękne góry Ella do Nuwara Eliya. Po drodze zatrzymają się przy wodospadzie Rawana.

Dla aktywnych propozycja wycieczki opcjonalnej:

Rafting na rzece Kelani – Spływ pontonami (5 km) po rzece pod okiem przeszkolonego przewodnika-opiekuna. Egzotyczna przyroda, piękne widoki i tereny, gdzie kręcono niektóre sceny filmu „Most na rzece Kwai”. Minimalny wiek uczestników to 16 lat. Cena: 30 USD / os.

Przyjazd do Nuwara Eliya popołudniową porą. Krótkie zwiedzanie tego niewielkiego, ale uroczego miasteczka, które położone jest w dolinie wśród wzgórz herbacianych. Transfer do hotelu.

Nocleg w hotelu Tea Bush Ramboda (hotel nad wodospadem za miastem) lub w podobnym

Dzień 8 - Ramboda – plantacja herbaty – Paradeniya – Kandy / (ok. 80 km) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu przystanek przy wodospadzie Ramboda i przejazd do plantacji herbaty – wyspa słynie z rozległych, pięknych upraw tej rośliny na malowniczych wzgórzach. Następnie wizyta w fabryce batiku i kamieni szlachetnych oraz w Królewskich Ogrodach Botanicznych, gdzie podziwiać można porośnięte palmami aleje i niesamowicie kolorowe kwiaty. Jest tam nawet polski akcent – drzewko zasadzone przez Cyrankiewicza.

Przejazd do Kandy, dawnej stolicy Sri Lanki i jej kulturowego serca. Zwiedzanie centrum miasta z jego kolorowymi straganami i targami. Wizyta w najświętszym miejscu na Sri Lance – Świątyni Zęba Buddy, gdzie oddawana jest cześć tej ważnej dla buddyzmu relikwii.

Wieczorem zobaczą Państwo pokaz lokalnych tańców i muzyki. W zależności od repertuaru dodatkowo pokaz tańców z ogniem i chodzenie po gorących węglach.

Nocleg w hotelu Earls’s Regent lub w podobnym

Dzień 9 - Matale – Dambulla – (Polonnaruwa) – Sigiriya / (ok. 100 km + wycieczki) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu wizyta w ogrodzie przypraw w Matale, gdzie zobaczyć można, jak rosną popularne przyprawy – pieprz, gałka muszkatołowa, goździki, wanilia czy cynamon. Zwiedzanie wpisanej na listę UNESCO skalnej świątyni Dambulla, gdzie jaskinie kryją w sobie dziesiątki posągów Buddy i ścienne malowidła.

Odpoczynek w hotelu lub wycieczka opcjonalna:

Polonnaruwa – Podczas tej wycieczki zobaczą Państwo ruiny jednej z antycznych stolic Cejlonu. Pozostałości po kamiennych świątyniach pokazują, jak imponujące były dokonania mieszkańców Cejlonu w antycznych czasach. Cena: 75 USD / cała grupa + wstęp 37 USD / os.

Nocleg w hotelu Camellia Resort lub w podobnym

Dzień 10 - Sigiriya – (Minneriya/Polonnaruwa) / (ok. 30 km + wycieczki) śniadanie, kolacja

Po śniadaniu czeka Państwa wspinaczka na Lwią Skałę (Sigiriya) – najbardziej znany i charakterystyczny punkt Sri Lanki. Na szczycie skały, która wyłania się znad przepastnej dżungli, król Kassapa kazał wybudować pałac i fortecę, była to przez pewien czas stolica dawnego Cejlonu. Sigiriya robi na odwiedzających ogromne wrażenie, na szczyt (370m) wchodzi się najpierw po kamiennych schodach, a następnie po przytwierdzonych do skały pomostach i galeriach.

Po dość męczącej wspinaczce na Srigiriyę mogą się Państwo udać na popołudniowy odpoczynek w hotelu przy basenie lub na skorzystanie z wycieczek opcjonalnych:

Safari na słoniu – Dla wielu podróżników wizyta na Sri Lance nie była kompletna bez przejażdżki na grzbiecie cejlońskiego słonia. Cena: 12 USD / os.

Safari jeepami w parku Minneriya – Pełne wrażeń safari po dość wilgotnym parku narodowym, gdzie latem przy wodopojach zbierają się stada słoni. Dodatkowo towarzyszyć będą Państwu niesamowite egzotyczne widoki i rośliny oraz wiele gatunków ptaków. Cena: 95 USD / cała grupa max 6 osób + wstęp 25 USD / os.

Polonnaruwa – Podczas tej wycieczki zobaczą Państwo ruiny jednej z antycznych stolic Cejlonu. Pozostałości po kamiennych świątyniach pokazują, jak imponujące były dokonania mieszkańców Cejlonu w antycznych czasach. Cena: 75 USD / cała grupa + wstęp 37 USD / os.

Nocleg w hotelu Camellia Resort lub w podobnym

Dzień 11 - Sierociniec dla słoni Pinnawala – transfer na lotnisko / (ok. 170 km) śniadanie

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Pinnawali, sierocińca dla słoni, gdzie schronienie znalazły słabe i ranne osobniki. Stado w Pinnawali jest największym na świecie żyjącym w naturalnych warunkach (jednak nie na wolności). Będą tam Państwo mogli obserwować słonie kąpiące się w rzece oraz ich karmienie – w tym małych słoniątek. Wizyta w Pinnaweli dla wielu podróżników jest dość silnym przeżyciem.

Transfer na lotnisko. Przed wylotem mogą Państwo skorzystać z prysznica i relaksu w pokoju hotelowym w Pinnawali (hotel 2*) – za dopłatą.

Koniec wspaniałej przygody na Sri Lance.

Przylot do Polski tego samego dnia lub następnego - w zależności od wybranego lotu.

Dodatkowe informacje

UWAGA! Aby program mógł się odbyć w całości, wylot ze Sri Lanki musi się odbyć wieczorem lub w nocy. W przypadku niedostępności wieczornego/popołudniowego przelotu między Indiami a Sri Lanką zostanie zaproponowany przelot poranny + dodatkowa noc w Indiach (będzie obowiązywała dopłata - prosimy o kontakt z biurem przed dokonaniem rezerwacji wycieczki).

Ceny nie odejmują okresu Bożego Narodzenia i Sylwestra - obowiązuje dopłata do noclegów w tych dniach, która ustalana jest indywidualnie.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. W czasie świąt niektóre obiekty mogą być zamknięte. Ceny wstępów płatne na miejscu w lokalnej walucie – mogą się różnić od podanych wyżej ze względu na wahania kursu walut.

W razie niedostępności pokoi w wyżej wymienionych hotelach, zostaną zaproponowane inne hotele w standardzie min. 3*. Dostępność polskojęzycznego przewodnika/opiekuna na Sri Lance wymaga potwierdzenia.

Zdjęcia: materiały własne, freeimages.com, pixabay.com, whalewatchingmirissa.com, Flickr (zdjęcia opisane, zmniejszone do rozm. 800 x 600 pix) CC By 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij