Tajlandia - praktyczne informacje

Tajlandia - Pogoda i Klimat

    Tajlandia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego, a jej południowa część, obejmująca Półwysep Malajski w strefie klimatu równikowego. Wyróżnia się tu, w zależności od regionu, dwie lub trzy pory roku: chłodną, gorącą i deszczową. W przypadku egzotycznego miejsca jakim jest Tajlandia pogoda zmienia się, choć przez cały rok jest ciepło, a średnia wysokość temperatury sięga 31°C. Miesiące od listopada do kwietnia są najlepszą porą na wyjazd do tego kraju.

Północna Tajlandia klimat ma dość zróżnicowany. Wyróżnia się tu trzy pory roku, w tym porę chłodną między listopadem a lutym, kiedy temperatury nie przekraczają zazwyczaj 28-32°C, ale w nocy temperatura znacznie spada. Zaś w czasie pory gorącej, która trwa od marca do kwietnia, robi się duszno i gorąco. Temperatury sięgają 40°C. Pora deszczowa przychodzi w maju i trwa do października.  

W centrum Tajlandii od listopada do lutego są niższe temperatury w porównaniu z innymi miesiącami, choć zdarzają się wtedy temperatury nawet w wysokości 30 stopni. Następne dwa miesiące, czyli marzec i kwiecień to pora gorąca, kiedy temperatury osiągają 37-38°C. Od maja do października trwa pora deszczowa, ale ze stosunkowo słabymi opadami. Pada rzadko, mniej więcej co dwa, trzy dni. Są to krótkie deszcze, które najczęściej padają wieczorami lub w nocy. W sierpniu i we wrześniu jest trochę więcej opadów, ale wciąż z przewagą słońca w ciągu dnia. Bardzo rzadko zdarza się, żeby opady trwały cały dzień.  

Południowo-zachodnie wybrzeże Tajlandii charakteryzuje się dwiema porami – gorącą, która trwa od stycznia do kwietnia oraz deszczową od maja do grudnia. Nie ma tu pory chłodnej, jak w przypadku północnej i centralnej Tajlandii. Pora deszczowa jest dosyć intensywna, z częstymi opadami deszczu i z dużą wilgotnością powietrza. W tym czasie często zdarza się tak, że z powodów atmosferycznych niemożliwy jest transport morski.

Najbardziej deszczowym regionem Tajlandii jest wschód kraju. Pora sucha, która jest najlepsza na zwiedzanie, przychodzi w listopadzie i trwa do kwietnia. Po niej następuje pora monsunów, która przypada na miesiące od maja do października.

Południowo-wschodnie wybrzeże Tajlandii w porównaniu z innymi regionami ma znacznie dłuższą porę deszczową. Od maja do stycznia padają deszcze, choć są mniej intensywne niż w przypadku innych miejsc i można spodziewać się również słonecznych dni. Podczas tego okresu, między majem a październikiem, mimo trwania pory deszczowej, wyspa Ko Samui oferuje bardzo często świetną pogodę. Deszcze zaczynają mocniej padać w październiku. Monsun przybiera na sile w listopadzie i jest to miesiąc, w którym odradza się wycieczki w południowo-wschodnie części Tajlandii. Pora gorąca przypada na miesiące od lutego do kwietnia.  

 

Tajlandia - przykładowe propozycje wyjazdów
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij