Tajlandia - praktyczne informacje

Smaki Tajlandii

     Już od pierwszych kroków w każdej większej, tajskiej miejscowości łatwo zauważyć, że jedzenie odgrywa znaczącą rolę w kulturze tego kraju. Kolorowe stragany owocowe wabią wzrok, a uliczne kramy z tutejszymi specjałami kuszą zapachami. W trakcie posiłku w jednym z takich miejsc, często przy sąsiednim stoliku można spotkać lokalnych mieszkańców.

Na ich talerzach królują często Pad Thai, czyli smażony makaron ryżowy z dodatkami oprawiony sosem rybnym i suszonym chilli lub zupa Tom Yam. Popularną formą dania jest curry, czyli gęsty sos z mięsem i innymi składnikami, podawany z ryżem. Spośród różnych odmian, dużym uznaniem cieszy się zielone curry. Swoją nazwę i kolor zawdzięcza, zawartym w nim oczywiście, zielonym papryczkom chili. Po posiłku w upalny dzień owocowy koktajl będzie chwilą przyjemnego orzeźwienia. Natomiast ci głodni ekstremalnych przeżyć, powinni spróbować owoca o specyficznym zapachu, czyli słynnego duriana.

Charakterystyczne dla całej kuchni tajskiej jest używanie świeżych ziół oraz różnorodnych, często pikantnych przypraw, z jednoczesną dbałością o równowagę pomiędzy różnymi smakami. Jednak w poszczególnych częściach kraju gotuje się nieco inaczej. Przykładowo na południu, z oczywistych względów, podstawą wielu dań są owoce morza. Często stosowane tu mleczko kokosowe, nie jest już tak rozpowszechnione w regionach północnych, na które wpływ - z racji sąsiedztwa - ma „przyprawiana chili” kuchnia laotańska.

Popularna na całym świecie i uznawana za bardzo zdrową, kuchnia tajska została wyniesiona do poziomu sztuki kulinarnej. Jej tajniki można zgłębiać w trakcie lekcji gotowania, a poznane przepisy pozwolą zabrać nieco Tajlandii do domu. Odtworzone w Polsce przypomną smak słonecznych wakacji podczas długich, zimowych wieczorów.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij