RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Włochy - praktyczne informacje

Smaki Sardynii

Ponad tysiącletnia tradycja sardyńskiej kuchni, tak jak jej historia, jest mieszanką różnych wpływów kulturowych. Ku zaskoczeniu wielu turystów smaki znane na wyspie, różnią się od tych z kontynentu. Ponad rybami króluje tutaj mięso, a makaron podawany jest wyłącznie w typowo turystycznych restauracjach.

Kuchnia Sardynii za sprawą najazdów Kartagińczyków i Rzymian to przede wszystkim cielęcina, baranina, jagnięcina, wieprzowina i dziczyzna. Wynika to z historii, w której rdzenni mieszkańcy wyspy, uciekając przed najeźdźcami w głąb lądu na tereny górzyste trudnili się pasterstwem oraz rolnictwem. 

Najsłynniejsze sardyńskie przysmaki:

  • Porceddu – prosię, jagnię lub koźlę pieczone na rożnie
  • Małże – to właśnie na Sardynii znajduje się największa hodowla małży na świecie
  • Burrida – tradycyjna gęsta zupa z rekina
  • Cassòla – aromatyczna zupa, zawiera w sobie kilkanaście rodzajów owoców morza i ryb, z przyprawami oraz pomidorami
  • Bottarga – suszona tradycyjnymi metodami ikra tuńczyka o słonym smaku
  • Sebadas – pyszny, miodowo-serowy deser,
  • Pecorino Sardo – najlepszy owczy ser pochodzący z regionu Sardo

Ponadto najstarszą potrawą tej śródziemnomorskiej wyspy jest chleb. Krążą opowieści, że każda miejscowość Sardynii ma swoją własną odmianę chleba. Najciekawszym rodzajem jest carasau przypominający cienki i chrupiący opłatek. Pomimo jego niepozornego wyglądu jest bardzo sycący.

Uzupełnieniem walorów smakowych kuchni sardyńskiej są pochodzące z wyspy wina. Większość z nich powstaje z typowo śródziemnomorskich odmian winorośli, jednak część z nich jest robiona z roślin niespotykanych w żadnym innym rejonie Włoch. Najpopularniejsze z nich to Cannonau i Carigano.

Zapraszamy na sardyńską ucztę! Bon Appetito! 

 

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.