Dominikana - praktyczne informacje

Fauna i flora Dominikana

Na Dominikanie ze względu na zróżnicowaną rzeźbę terenu, oraz różne strefy klimatyczne, szata roślinna jest bardzo zróżnicowana. Tereny wilgotne, czyli przede wszystkim stoki gór i niziny porastają lasy tropikalne, które są wiecznie zielone i składają się z takich drzew jak mahoń, heban, oraz palma królewska. Palmy są bardzo rozprzestrzenione na terenie całej wyspy, szczególnie w terenach przybrzeżnych. Obszary mniej wilgotne również są obrośnięte drzewami, które zrzucają liście w krótkiej porze suchej. Rejony górskie porośnięte są głównie lasami mieszanymi i sosnowymi, a suche tereny wyżynne porośnięte są sawanną, lub występuje na nich pustynia. Zachodnie i północne tereny kraju to również lasy namorzynowe. Obszary leśne stanowią około 25% terenu Dominikany.

Świat zwierząt należy do antylskiej strefy neotropikalnej. Mimo tego, że warunki do rozwoju są dobre fauna jest stosunkowo uboga. Brak jest dużych ssaków, za to powszechne są gryzonie i nietoperze. Bogaty jest świat ptaków morskich i lądowych, a w pobliżu jeziora Enriquillo znajdują się duże stada flamingów. W tym samym jeziorze morzemy również spotkać mieszkające tam krokodyle. W związku z tym kąpiele w Lago Enriquillo nie są polecane.

Ciekawostką są znajdujące się w obszarach leśnych dzikie kozy i krowy, które zostały przywiezione jeszcze przez kolonistów. W wilgotnych lasach występują różne gatunki gadów, głównie węży. Wokół wyspy w wodach morskich i oceanicznych można spotkać duże ilości delfinów, skorupiaki i różne gatunki ryb.

Na terenie kraju istnieje aż 9 parków narodowych, oraz rezerwatów, które łącznie tworzą około 20% powierzchni całego państwa. Dominikana jest bardzo różnorodna. Warto pamiętać, że ten przepiękny kraj oprócz piaszczystych plaż Punta Cany ma jeszcze wiele innych miejsc do zaoferowania.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
}?>
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij