RejsyWypoczynekWycieczki objazdowe Wyjazdy specjalneLast MinuteŚlub za granicą
Filipiny - praktyczne informacje

Filipiny: kuchnia i smaki

Pomimo małej popularności kuchni filipińskiej, w porównaniu do innych kuchni azjatyckich,  może się ona pochwalić różnymi, wartymi spróbowania specjałami. Wiele z nich, szczególnie na wsiach, jest serwowanych turu-turo, co oznacza że klient pokazuje na co ma ochotę z wystawionych na ladzie „garów”. Z kolei w typowo turystycznych miejscach, na wyspach, restauracje serwują dania bardziej przypadające do gustu europejskim turystom. Należą do nich świeże ryby oraz inne owoce morza.

Typowym filipińskim śniadaniem jest ryż (często z czosnkiem) podawany z kiełbasą, bądź bekonem, rybą oraz jajkiem. Na niektórych wyspach popularnym przysmakiem śniadaniowym są przepyszne naleśniki z masy bananowej lub mango.

Do popularnych pozycji obiadowych należą adobo oraz lechon. Adobo to gulasz z mięsa wieprzowego lub kurczaka w marynacie z octu winnego, sosu sojowego oraz czosnku, z kolei lechon to świnia z rożna nadziewana trawą cytrynową i serwowana w całości.

Jednakże największym przysmakiem oraz dumą narodową Filipin jest balut, czyli nic innego jak ugotowane jajko kaczki, w którym znajduje się już uformowany zarodek ptaka. Mieszkańcy twierdzą, że mężczyźni powinni zjadać młodsze zarodki, natomiast kobietom zaleca się spożywanie tych starszych, mających do 20 dni.

Zdecydowanie polecanym napojem na Filipinach jest mleko kokosowe, które bardzo często jest podawane jako deser z lokalnymi owocami, takimi jak banany, mango, papaja, czy ananas.

Odwiedzając Filipiny koniecznie warto spróbować lokalnych alkoholi. Dobry, wysokoprocentowy rum oraz preferowane przez Flipińczyków piwo San Miguel można nabyć praktycznie w każdym sklepie, za kilkadziesiąt peso.

Na przełomie wieków filipińskie wyspy ulegały wpływom różnych kultur. Ma to odwzorowanie nie tylko w wierzeniach, sposobie zachowania Filipińczyków, ale także w ich kuchni. Dzięki temu każdy z gości odwiedzających ten kraj znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.