Saint Lucia - praktyczne informacje

Informacje praktyczne Saint Lucia

Powierzchnia: 616 km2

Stolica: Castries

Liczba ludności: 164 tys. mieszkańców

Język: angielski, kreolski

Religia: katolicyzm, protestantyzm

Strefa czasowa: GMT –4

Waluta: Dolar wschodniokaraibski (XCD), 1 XCD = ok. 0,37 USD

Prąd: Na Saint Lucii płynie prąd o napięciu 240V, 50 Hz, a gniazdka pasują do wtyczki typu G, czyli standardu obowiązującego na terenie Wielkiej Brytanii. W hotelach, oraz sklepach są dostępne zazwyczaj adaptery i przejściówki.

Numer kierunkowy: +1 758

Wizy i paszporty: Obywatele RP mogą w celach turystycznych przebywać na Saint Lucii aż do 180 dni bez posiadania wizy. Jedynym wymogiem jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu, oraz powrotny bilet lotniczy, lub bilet na dalszą podróż.

Bezpieczeństwo: Saint Lucia należy do bezpiecznych rejonów Wysp Karaibskich, jednakże należy zachować zdrowy rozsądek i nie kusić losu spacerując samotnie w środku nocy w odosobnionych, ciemnych miejscach z dużą ilością gotówki w portfelu.

Sczepienia: Podróżując na Saint Lucię z Europy nie obowiązują nas żadne szczepienia obowiązkowe. Przy wycieczkach do wszelkich krajów egzotycznych i tropikalnych warto jednak rozważyć zalecane szczepienia na m.in. tężec, dur brzuszny, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. 

Transport: Na Saint Lucii najlepszym sposobem na podróżowanie i transport jest wypożyczenie samochodu. Warto pamiętać, że na wyspie obowiązuje ruch lewostronny, co może niektóry przysporzyć nie lada problem. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, lub ewentualnie można wykupić lokalne pozwolenie na prowadzenie samochodu (wypożyczalnie samochodów pomagają w jego uzyskaniu). Autobusy kursują regularnie w dni powszednie, niestety w święta i w weekendy nie możemy zbytnio na nie liczyć.

Co ubrać: Warto pamiętać, że wyjeżdżamy na tropikalną, egzotyczną wyspę Karaibską. Tak więc nie możemy zapomnieć o lekkich, przewiewnych koszulkach i krótkich spodenkach. Należy również wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i krem z filtrem UV.

Ambasada Polski: Na terenie Saint Lucii nie ma polskiej ambasady, ani konsulatu. Najbliższa Polska placówka dyplomatyczna znajduje się na terenie Wenezueli w Caracas, do której należą również pozostałe Wyspy Karaibskie:

Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
tel.: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
fax: (00-58 212) 992 21 64
e-mail: ambcarac@cantv.net; consul.ambasada@cantv.net,
caracaskonsul@op.pl
www.caracas.polemb.net

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
}?>
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij