Saint Lucia - praktyczne informacje

Kultura, sztuka i religia Saint Lucia

Kultura Saint Lucii to swoista mieszanka kultury miejscowej, oraz napływowej, dostarczonej przez dawnych europejskich kolonizatorów wyspy. Tak więc na wyspie możemy zetknąć się z elementami kultury afrykańskiej, angielskiej i francuskiej. Obecnie na wyspie oficjalnym językiem jest angielski, jednak prawie cała populacja używa również kreolskiej odmiany języka francuskiego – nazywanego patois.

Religia dominująca na Saint Lucii to katolicyzm, aczkolwiek atmosfera na wyspie jest przyjazna innym religiom i ludzie są bardzo tolerancyjni w tej kwestii. Spora ilość mieszkańców wyznaje też protestantyzm.

Ważnym elementem każdej kultury jest muzyka, która na Saint Lucii, podobnie jak na większości wysp karaibskich oparta jest na rytmach calypso i reggae. Bardziej lokalne rytmy to jeszcze soca i zouk, które również są tutaj bardzo popularne. Co ciekawe i nie do końca typowe, co roku już od ponad 20 lat organizowany jest na wyspie festiwal jazzowy, który cieszy się dużą popularnością.

W sferze sportu królują tutaj przede wszystkim piłka nożna i krykiet, a czołowy gracz Darren Sammy pochodzący z Saint Lucii jest kapitanem drużyny Indii Zachodnich. Również w kwestii literatury wyspa ma się czym pochwalić, na Saint Lucii urodził się Derek Walcott, który w roku 1992 sięgnął po międzynarodową Nagrodę Nobla.

Kolejnym elementem kultury na wyspie jest bardzo popularny wzór na ubraniach madras, który charakteryzuje się kratkowanym połączeniem niebieskiego i czerwonego koloru. Obecnie ten wzór jest popularny na całym świecie, warto jednak wiedzieć, że stanowi on część narodowego stroju mieszkańców Saint Lucii, w szczególności kobiet. 

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
}?>
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij