Sri Lanka - praktyczne informacje

Sri Lanka - podstawowe informacje

Sri Lanka to egzotyczny kraj położony w całości na wyspie Cejlon u wybrzeży południowych Indii. Piękne pomarańczowe plaże, wysokie fale Oceanu Indyjskiego i chylące się ku wodzie palmy to znak rozpoznawczy tego miejsca. Jest tam również wiele ciekawostek do zwiedzania, a pogoda sprawia, że wyjazdy typu Sri Lanka last minute są bardzo dobrym pomysłem – niemal o każdej porze roku świeci tam słońce.

Sri Lanka porośnięta jest w dużej części gęstą dżunglą, w której mieszkają stada dzikich słoni – pojedyncze osobniki często można spotkać na łąkach czy nawet na drogach. Przyroda na wyspie odgrywa dużą rolę i sprawia, że kraj ten jest niezwykle egzotyczny. Część lasów deszczowych została wpisana na listę UNESCO.

Plaże Sri Lanki są bardzo nietypowe, częściowo przypominają te w popularnym indyjskim stanie Goa, jednak są od nich o wiele piękniejsze – dłuższe i czystsze. Charakterystyczną ich cechą jest nietypowy kolor piasku – pomarańczowy, spotykany głównie w środkowo-zachodniej części wyspy. Plaże na południu są szerokie, oferują dostęp do raf koralowych i okalają je gęste gaje palmowe. W przybrzeżnych wodach mieszka aż pięć gatunków żółwi morskich, a na plażach działają tzw. przedszkola, które pomagają maleńkim żółwikom dotrzeć do oceanu. To wszystko sprawia, że wakacje na Sri Lance są namiastką raju na ziemi.

Geografia Cejlonu jest bardzo zróżnicowana, na tej stosunkowo niewielkiej wyspie zmieściło się kilka stref mikroklimatycznych. Plaże zachodu i południa oraz północnego-wschodu owiewane są przez dwa monsuny, które znacząco wpływają na pogodę (jeśli na zachodzie świeci słońce, to na wschodzie pada deszcz). Środek wyspy to góry i pagórki, gdzie klimat jest nieco chłodniejszy i bardziej mokry, a Wyżyny Hortona (park narodowy na wysokości 2000 m n.p.m.) od czasu do czasu doświadczają przymrozków. Dzięki tak różnorodnym krajobrazom i klimatowi Sri Lanka jest niepowtarzalnym miejscem na spędzanie urlopu, idealną destynacją zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku.

Sri Lanka to też idealne miejsce dla miłośników historii, bo zabytków jest tam co niemiara – tysiącletnie świątynie ukryte w dżungli lub wykute w litej skale czy kolonialna architektura miasteczek pomieszana z lokalną tradycją. Cejlon to również wspaniała destynacja dla osób uprawiających takie sporty wodne, jak surfing czy nurkowanie.

Wybór zakwaterowania w różnych klasach jest bardzo szeroki – od skromnych dwu- i trzygwiazdkowych hoteli idealnych dla osób szukających niedrogiego wypoczynku, aż po ekskluzywne obiekty pięciogwiazdkowe oferujące wyżywienie All Inclusive. Na pięknym Cejlonie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, zapraszamy więc do zapoznania się z ofertą.

ZDROWIE BEZPIECZEŃSTWO

Szczepienia - przy wjeździe na Sri Lankę nie ma wymaganych szczepień. Polecana jest regularna profilaktyka, jak w przypadku wyjazdów we wszystkie kierunki tropikalne. Ryzyko zarażenia malarią jest określane jako niskie (WHO - niższe niż np. w Tajlandii czy Indonezji). Ze względu na inne choroby tropikalne, należy stosować środki przeciw komarom, zwłaszcza podczas wypraw w podmokłe tereny wnętrza wyspy. Warto skonsultować się z lekarzem przed wykupieniem wyjazdu.

Jedzenie - w hotelach jedzenie jest bezpieczne dla turystów, choć należy uważać na ostre potrawy, które mogą powodować problemy żołądkowe. Nie wolno pić wody z kranu, warto również myć zęby wodą butelkowaną, która jest tania i łatwo dostępna. Należy zawsze myć ręce przed posiłkami, gdyż flora bakteryjna w krajach tropikalnych jest różna od tej w Europie i może powodować poważne problemy trawienne. Zatrucia mogą być także spowodowane spożywaniem surowych warzyw, owoców, lodów, ciast z kremami, zimnych napojów - które nie były wcześniej nalane z zamkniętej butelki.

Plaże - należy uważać na silne fale i prądy morskie. W niektórych okresach kąpiele w oceanie mogą nie być możliwe/zalecane. Warto stosować środki do opalania w wysokim filtrem.

Miejscowa ludność jest bardzo przyjaźnie nastawiona do turystów, a zwyczaj natarczywej sprzedaży jeszcze nie dotarł na tę wyspę w takim stopniu, jak np. w Egipcie, Tajlandii czy Kenii.

ETYKIETA

Miejscowi uważają fotografowanie się stojąc tyłem do wizerunku Buddy lub do stupy za bardzo obraźliwe. Lewa dłoń uważana jest za nieczystą, więc w miarę możliwości nie powinno się dotykać nią wspólnego jedzenia (sztućce można trzymać w obu dłoniach). Nie wolno fotografować budynków rządowych i militarnych, lotnisk i portów. W świątyniach należy mieć zakryte ramiona i kolana, wchodzi się tam bez butów.

 

 

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami. Nie znalazłeś oferty dla siebie? Skontaktuj się z nami.
}?>
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Zamknij